Artırılmış Gerçeklik Nedir?

0
2
Türkiye'nin İlk ve Tek Sosyal Medya Forumu!

Artırılmış Gerçeklik günümüzde özellikle mobil sektörde en fazla konuşulan konulardan biri oldu. Firmalar ürünlerini daha farklı bir şekilde pazarlamak için yatırımlar yapıyor. Peki, bu firmaların kovaladığı Artırılmış Gerçeklik nedir?

Cihazların ciismleri tanıyabilmek özelliği sayesinde sanal nesnelerin gerçek görsellerin üzerine yerleştirilmesine artırılmış gerçeklik denir. Bu teknolojiden yararlanabilmek için; internet bağlantısı ve artırılmış gerçekliği tanımlayabilecek cihazlara ihtiyacınız olacak. Buna ek olarak Artırılmış Gerçeklik üzerine tnaımlanmış olan bir uygulama da kullanmak durumundasınız. Bunları ayarladıktan sonra; cihazınızın görseli algılıyor ve üzerine sanal görselleri ekliyor. Karşınıza yeni bir görüntü çıkıyor.

Artırılmış Gerçeklik Kullanım Alanları

Emlak

Artırılmış Gerçeklik günümüzde özellikle mobil sektörde en fazla konuşulan konulardan biri oldu. Firmalar ürünlerini daha farklı bir şekilde

Artırılmış gerçeklik teknolojisinden yararlananlar arasında emlak firmaları da bulunuyor. Hakkında bilgi almak istediğiniz bir evin camının üzerindeki ilandan, evle ilgili tanıtıcı bir video izleyebilir; evle ilgilenen kişilerle kısa sürede iletişime geçebilirsiniz.

Pazarlama

Artırılmış gerçekliğin aktif olarak kullanıldığı sektörlerin en önemlilerinden biri de pazarlamadır. Firmalar sundukları ürünleri AR sayesinde daha interaktif bir şekilde sunuyor ve müşteriler tercihlerini bu firmalardan yana yapıyorlar.

Eğitim

Eğitim sürecinde interaktif modeller kullanmak akılda kalıcılığı artıran bir faktördür. AR teknolojisi de bunu sunuyor. Eğitimin çeşitli alanlarında kullanılan AR için özellikle Apple’ın önemli yatırımlar yaptığını belirtelim. Yeni 9.7 inç iPad özellikle okullar da kullanılması için hazırlanan uygulamalarla birlikte tanıtılmıştı.

Alışveriş

Bir kıyafet beğendiniz fakat üzerinizde nasıl duracağı ile ilgili bir bilginiz bulunmuyor. İşte tam burada devreye giren AR teknolojisi sayesinde kıyafetleri kamera uygulamanız üzerinden üstünüzde görebiliyorsunuz. Bu artırılmış gerçekliğin moda tarafı ile ilgili, bir markette dolaşırken sergilenen ürünler ile alakalı bilgi almak için de AR kullanılabiliyor.

Oyun

Bu başlığı Pokemon GO örneğini vererek özetlyebiliriz. İlerleyen yıllarda bu yapıma benzer çok daha gelişmiş oyunlar göreceğimize hiç şüphe yok.

PAYLAŞ;
Yorumlar 24 saat içerisinde mutlaka incelenir, uygun görülür ise onaylanır, soru var ise cevaplanır, diğer istek, öneri ve şikayetleriniz için iletişim kısmından ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz