Bıldırcın Yumurtasının Faydaları Nelerdir?

0
20
Türkiye'nin İlk ve Tek Sosyal Medya Forumu!

Bıldırcın yumurtasının faydaları;

Bıldırcın kuşunun yumurtası olan bıldırcın yumurtası sağlık için mükemmel besinler içeren bir yumurta çeşididir. Görme ve metabolizmadaki aksaklıklar ve bazı kronik hastalıkların önlenmesini içeren çeşitli yararları vardır. Bu içeriğimizde bıldırcın yumurtasının faydaları hakkında tüm detayları inceleyeceğiz.

Bıldırcın yumurtası, Avrupa, Kuzey Afrika, Güney ABD ve Asya’nın bazı bölgelerinde bulunan bir tür olan bıldırcın denilen kuşların bir yumurtasıdır. Bıldırcın tarafından bırakılan bu yumurtalar diğer yumurtalara göre görünümü biraz daha farklıdır. Küçük ve benekli bir görünüme sahip olan bu yumurtalar dünyanın çok çeşitli ülkelerinde yaygın olarak tüketilmektedir.

Geleneksel yumurtalardan daha küçük oldukları için günde yaklaşık 3 ila 5 bıldırcın yumurtası tüketmek mümkündür. Daha küçük olmalarına rağmen besin açısından son derece zengindirler ve diyetinizdeki çeşitli tarifler için sağlıklı ve lezzetli bir seçenektir. Bıldırcın yumurtasının sarısı çoğunlukla besinler açısından zengindir.

Bıldırcın yumurtasının faydaları nelerdir?

  1. Göz sağlığını iyileştirir.

Bıldırcın yumurtasında bulunan büyük miktarda A vitamini, vitaminin antioksidan özellikleri nedeniyle görmeyi korumaya yardımcı olur; Kataraktın gelişimini önler ve gözün iyileştirilmesine yardımcı olur.

  1. Kolesterol seviyelerini dengeler.

Bıldırcın yumurtasında bulunan ve kolesterol kontrolü ile kalp sağlığına yardımcı olan birçok yararlı yağ asidi vardır.

  1. Protein açısından zengindir.

Sıradan tavuk yumurtaları gibi bıldırcın yumurtası da diyete yüksek miktarda protein sağlar. Protein vücudun ana bileşenidir ve gelişimsel süreçlerde esastır. Ayrıca kas oluşumunu da sağlar.

  1. Kan basıncını düşürür.

Bıldırcın yumurtasında bulunan potasyum kan basıncını düşürmeyi teşvik etmek için yüksek bir kapasiteye sahiptir.

  1. Vücudu temizler.

Vücudumuzun içerisindeki birçok zararlı toksin maddenin atılımı için vücuda destek sağlar.

  1. Kronik hastalıkları önlemeye yardımcı olur.

Bıldırcın yumurtasında bulunan A ve C vitaminleri son derece faydalıdır. Bu antioksidanlar serbest radikalleri etkisiz hale getirir ve genel olarak sağlığı korur.

  1. Alerjileri tedavi eder.

Bıldırcın yumurtası protein bakımından zengindir. Bu protein vücutta doğal bir anti-alerji görevi görür. Bu nedenle örneğin burun tıkanıklığı gibi bazı alerjik reaksiyon semptomlarını azaltmak amacıyla kullanılabilir.

  1. Ses tellerine faydalıdır.

Günümüzde birçok siyasetçi ses kısıklığı problemi ile karşı karşıya gelmektedir. Bu problemlerini ortadan kaldırmak amacıyla bıldırcın yumurtası kullandıklarını daha önce ifade etmişlerdir. Siz de öğretmen vb. gibi bir mesleğe sahipseniz ve sürekli olarak konuşmak zorundaysanız bıldırcın yumurtası tüketerek ses tellerinizin sağlığını arttırabilirsiniz.

  1. Metabolizmayı iyileştirir.

Bıldırcın yumurtasında bulunan B vitaminleri metabolizmamızın çalışması üzerinde büyük etkisi olan hormonal ve enzimatik fonksiyonlar dahil tüm vücutta metabolik aktivitenin artmasına neden olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz