Bitki Çayları Nasıl Demlenir ?

0
24
Türkiye'nin İlk ve Tek Sosyal Medya Forumu!

Bitki Çayları Nasıl Demleme Yöntemleri;

Bitki çayları doğal ve “şifa verici” etkileri ile tüm dünyada yaygın olarak tüketilir.  Soğuk algınlığı, mide hastalıkları, migren, uykusuzluk, huzursuzluk, gibi pek çok rahatsızlığa iyi gelen ve çeşitli faydaları bulunan bitki çaylarının hazırlanışı da kolaydır. Elbette bitki çaylarının faydalı ve “şifa verici” olabilmesi için doğru şekilde hazırlanması gerekir. Bitki çayı hazırlanırken en sık yapılan hata ise yanlış demlemedir.

Bitki çayları genellikle şifa verici etkileri için tüketilir. Ancak bitki çayının şifa verici olabilmesi için öncelikle doğru demlenmelidir.  Her bitki çayının hazırlanış biçimi farklıdır. Bir bitki çayının doğru şekilde hazırlanabilmesi için çaya eklenen bitki miktarı, suyun derecesi ve kaç dakika demlenmesi gerektiği gibi detayların bilinmesi gerekir. Diğer bir önemli detay ise bitkinin suda demlenerek mi, yoksa kaynatılarak mı hazırlanması gerektiğidir.

Bitki çayları nasıl demlenir?

Özellikle soğuk algınlığı için tüketilen ıhlamur, ada çayı, kuşburnu gibi yaprak bitki çaylarının üzerine su eklenerek uzun süre kaynatılması, yani bitkinin haşlanması doğru değildir. Bu yöntem bitkinin içindeki vitamin ve minerallerin yok olmasına sebep olur. Bu gibi yaprak bitki çayları için doğru olan hazırlama yöntemi; taze kaynatılmış ve 1 dakika dinlendirilmiş su ile bitkiyi bir kaba alarak üzeri kapalı şekilde demlenmeye bırakmaktır. Ortalama 3 5 dakika, çayın demlenmesi için yeterli bir süredir.

Zencefil, zerdeçal gibi sert ve odunsu olan kök bitki çayları ise kaynatılarak hazırlanır. Bunun için bir kabın içerisine gerekli miktarda bitki ve su ilave edilir, kaynatılır.  Bu gibi kök bitkilerin kaynatılma süresi ortalama olarak 20 30 dakikadır.

Bitki çaylarının faydaları nelerdir?

İşte en sık tüketilen bitki çayları ve faydaları…

  • Yeşil Çay: Kötü kolesterolü düşürür, kilo verdirir, kanseri önler.
  • Rezene Çayı: Mide ve bağırsak problemlerine karşı tüketilir.
  • Papatya Çayı: Yatıştırıcı, sakinleştirici ve kas gevşetici etkileri bulunur.
  • Kuşburnu Çayı: Bağışıklık sistemini güçlendirir, soğuk algınlığına iyi gelir.
  • Kekik Çayı: Ağrı kesici etkileri bulunur, öksürüğü azaltır.
  • Isırgan Çayı: Karaciğer ve böbreği temizler.
  • Ada çayı: Boğaz ağrısına iyi gelir, kan şekerini düşürür.
  • Biberiye Çayı: Hazımsızlığa iyi gelir, stresi azaltır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz