Blockchain Neden Mahkeme Salonunda?

0
21
Türkiye'nin İlk ve Tek Sosyal Medya Forumu!

Kripto para birimlerinin popülaritesi, 2017’nin hatıraları ile birlikte azaldıkça, temel teknolojileri öne çıkıyor. 2009 yılında Bitcoin’le birlikte ilk kez tanıtılan ademi merkeziyetçi bir muhasebe sistemi olan blockchain, mevcut internet altyapısının kullanılabilirliğini, güvenliğini ve yeteneklerini geliştirme potansiyeline dikkat ve ün kazandı.

Bu nedenle, 2018 hızla blok zincirinin yılı olarak bilinir hale geliyor. Pek çok uzman, blockchain’i, mevcut dijital manzaradaki yeni bir yineleme olan internet 3.0 olarak tanımlamaktadır. As The New York Times, Ocak ayında yazdığı, “Bitcoin kabarcık sonuçta blockchain gerçek önemi bir oyalama olduğu ortaya dönüşebilir.”

Tabii ki, yeni teknolojinin geliştirilmesi söz konusu olduğunda, olasılık ve pratik uygulama arasında önemli bir fark vardır ve blokajın asıl etkisi, birinin tahmin etmesidir.

Ne de olsa, internet bir nesildeki en dönüşümsel teknolojidir, bu yüzden metodolojilerini desteklemek veya hatta geliştirmek oldukça zor bir iştir. Bununla birlikte, gelecekteki şeylerin habercisi olarak hizmet edebilecek bazı gerçek dünyadaki, devam eden kullanım durumları vardır.

Hukuk sisteminde blok zinciri

Çok sayıda ilgi çekici, işletme düzeyinde blok zinciri kullanım durumu olsa da – tedarik zinciri yönetimi ve çevrimiçi bankacılık dahil – blokajın yasal sistem üzerindeki etkisi, teknolojinin yayılmasının en zorlayıcı örneklerinden biridir.

Blockchain teknolojisi, mahkeme salonundaki işlemlerde kullanılmasını çekici kılan birçok özelliği barındırmaktadır. Öncelikle, ademi merkeziyetçi ağı ve erişilebilir ancak gelişmiş kaydı ile onu yasal sistem için zorlayıcı bir teknoloji haline getirmektedir.

Belki de en önemlisi, blockchain dijital kanıtların ifadelerini koruyabilir, tüm tarafların uygun bilgilere erişmesini sağlarken bir öğenin tedarikini ve doğruluğunu da garanti eder. Blockchain ile farklı taraflardan girdiler eklenebilir, kaydedilebilir ve dağıtılabilir, böylece aşamalı olarak yasal işlemlere elektronik bir yaklaşıma dayanan mahkeme salonu altyapısına tamamen dijital bir deneyim sunar. En önemlisi, bu kanıt kriptografik olarak mühürlenebilir, güvenilirliğini kanıtlar ve orijinalliğini korur.

Elbette, pek çok blok zinciri bazlı girişim en iyi ihtimalle spekülatif. Çeşitli kullanım durumları için umut vaat ediyorlar ve tonlamalar yapıyorlar, ancak gerçekte bir beta üründen çok daha fazlası değiller. Bununla birlikte, yasal sistem söz konusu olduğunda, blockchain teknolojisinin gerçek uygulamaya hazır olduğu açıktır.

Mahkeme salonları dijitalleşiyor

Modern toplumda eleştirel bir işleve sahip olmalarına rağmen, birçok yönden, hukuk sistemi geçmişin bir kalıntısıdır. Binaları ve mahkeme salonları sık sık kurucu belgeler ve eski ustalıklar ile süslenmiştir. Dahası, uzun süren bir geleneğin emri ve töreni ile yönetilir.

Neyse ki, mahkemenin en korkunç dekorlarından biri, işlemlerin belgelenmesini ve kolaylaştırılmasını sağlayan kâğıt kayıtların çokluğu, modernleşme sürecinde. Dahası, teknoloji çevrimiçi savunma anlaşmaları ve video oturumları gibi şeyleri etkinleştirerek tıkanmış soketleri düzene sokmaya yardımcı oluyor. İngiltere, 1 milyar sterlin değerindeki dijitalleştirme programının ortasında ve ABD, kalabalık göçmenlik mahkemelerinde kişisel görüşmelerin yerini giderek artan sayıda video toplantısı ile değiştiriyor .

Sonuç olarak, bu teknolojiler verimliliği artıracak, hataları azaltacak ve artık dijital çağın daha temsilcisi olan bir yasal sisteme erişilebilirliği genişletecektir.

Aynı zamanda, hukuki meselelere ilk dijital yaklaşımın kendi sorunları vardır. Mesela, ABD elektrik şebekesinin yakın bir ihlali bize hatırlatıyor, üst düzey devlet kurumları bile saldırılara ve saldırılara karşı savunmasız. Ayrıca, fiziksel belgeleri taklit etmek ve değiştirmek teknik olarak mümkün olsa da, erişim kısıtlamaları bu riskin bir mahkeme salonunda tezahür etmesini önler. Buna karşılık, dijital belgeler ve kanıt toplama, değişebilirliğe dayanıyor, bu nedenle bütünlüklerini korumak önemli bir endişe haline geliyor.

 

Gerçek ürünlerle büyük problemleri çözme

Blockchain mahkeme işlemlerinde zaten bir rol oynamıştır. Rezil İpek Yolu soruşturması sırasında, blok zinciri kayıtları, karanlık web pazarında araştırmaları sırasında Bitcoin’i çalan iki federal ajanın mahkumiyetine yol açtı. Şimdi, bu İpek Yolu davasından yararlanan aynı değişken kayıtlar her türlü yasal meseleye uygulanabilir.

Bu, katılan herkes için mükemmel bir haber. Yasal sürecin daha da dijitalleştirilmesi, maliyetleri düşürecek, adaleti hızlandıracak ve yasal işlemleri karakterize eden zorlu kağıt izini düzene sokacaktır. Neyse ki, blok zinciri güvenlik veya kanıt bütünlüğünden ödün vermeden bu hizmetleri sağlayabilir ve siber suçların gittikçe daha fazla sayıda önemli vaka içerdiği bir çağda, siber suçlar için yardımcı kanıtlar bile sağlayabilir.

Blockchain, kuşkusuz, tipik olarak yeni teknolojilere eşlik eden yutturmaca aşamasından keyif alıyor, ancak bu gerçek dünyadaki uygulamanın geçersiz olduğu anlamına gelmiyor. Hukuk sistemindeki gelişen rolü bunun kanıtıdır.

 

PAYLAŞ;
Yorumlar 24 saat içerisinde mutlaka incelenir, uygun görülür ise onaylanır, soru var ise cevaplanır, diğer istek, öneri ve şikayetleriniz için iletişim kısmından ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz