Domain Nedir, Domain Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Konular Nelerdir ?

0
32
Creative abstract global internet communication PC technology and web telecommunication business computer concept: macro view of group of color cubes with domain names on laptop or notebook keyboard with selective focus effect
Türkiye'nin İlk ve Tek Sosyal Medya Forumu!

Domain Nedir?

Domain, internet sitelerinin adıdır diyebiliri. Zaten Türkçe karşılığı da alan adıdır. Domain internet sektöründe yer almak isteyenlerin muhakkak edinmesi gereken bir faktördür. Çünkü internet sitesine erişim ya IP adresi ile ya da domain ile yapılmaktadır. IP adresi rakamlardan oluşan bir faktör olduğu için akılda kalıcılığı zordur. Fakat domain hem akılda kalıcıdır hem de marka değeri oluşturabileceğiniz bir birimdir.

Domain Türleri

Uluslararası domainler yani com, net,org ICANN firmasının sorumluluğu altındadır. Uluslararası domainlerde istediğiniz alan adı başka bir kuruma ait ise belirtilen ölçülerde kurum ile anlaşarak onu kendinize tahsis edebilme imkânınız mevcuttur. Bu domainlerin en önemli özelliği belge istenmemesidir. Yerli domainler ise (com.tr, gen.tr gibi) uluslararası domainler ile aynıdır. Fakat sonuna ülkenizin kısaltması olan kod gelmektedir.

Günümüzde sıklıkla kullanılan domain uzantıları şu şekildedir:

 • .com = İlk çıktığında ticari siteler için kullanılması amaçlanmasına rağmen günümüzde hemen her kategoride site uzantısı olarak seçilmektedir. Kökeni İngilizcedeki “commertial” kelimesidir.
 • .net = Ağ uzantısı anlamına gelen “network” kelimesinden esinlenilmiştir.
 • .org = Organizasyonların site uzantısı olarak türetilmiş olsa da günümüzde hemen her kategorideki sitede kullanılmaktadır.
 • .biz = Kökeni İngilizcedeki “business” kelimesidir ve iş, ticaret anlamına gelen site uzantısıdır.
 • .info = Kökeni İngilizcedeki “information” kelimesidir ve bilgi anlamına gelen site uzantısıdır.
 • .edu = Sadece eğitim kurumlarının kullanmış olduğu site uzantısıdır. Kökeni İngilizcedeki “education” kelimesidir.
 • .gov = Sadece devlet kurumlarının kullanmış olduğu site uzantısıdır. Kökeni İngilizcedeki “government” kelimesidir.

Bunların uzantıların dışında ülke alan adlarının kısaltmaları da domain uzantısı olarak kullanılmaktadır.

 • .tr : Türkiye
 • .us : Amerika Birleşik Devletleri
 • .de : Almanya
 • .it : İtalya
 • .ru : Rusya

Domain Almak İçin Gerekli Belgeler

Domain aslında sizin kimliğinizin, markanızın adını temsil edeceği için domain seçiminde dikkatli olmanız gerekir. Uzantısı com.tr olan ticaret odasından alacağınız faaliyet belgesi gerekmektedir. Ayrıca alan adı tahsis formu gerekmektedir. Eğer başvurunuz bir marka ise marka tescil; eğer bir kişisel domain ise kimlik fotokopisi gerekmektedir.

org.tr; kâramacı gütmeyen ticari oluşumların ikinci düzey alt alan adlarına başvurabilmeleri için en az 3 sivil toplum kuruluşundan destek yazısı almaları gerekmektedir.

Domain Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Alacağınız alan adının geçmişini araştırmak daha önce sicili kötü olmuş bir alan adı almanızı engelleyecektir. Domain alan adının seçimi kolay telaffuz edile bilir olması, harflerden olması, çok uzun olmaması sağlıklı olmasını sağlar. Bir yandan da bloğunuz konusunu ve anahtar kelimesini barındıran domain, arama motorlarında üst sıralara çıkmanızı kolaylaştıracaktır.

Domain adını ‘’com’’ üzerinden almanızsa etkili olacaktır. Çünkü com uzantısı en popüler ve en çekici domain uzantısıdır. Seçtiğiniz domainin bütün uzantılarını almanızsa taklitçilere bir önlem olacaktır. Domain alırken özellikle bilindik ve tanınan kurumlardan domain kaydı yapılmalıdır. Bu kurumlardan edindiğiniz üyelik bilgilerinizi kimseyle paylaşmamanız faydanıza olacaktır.

2015 yılında yaşanan teknik bir sıkıntıdan dolayı eski bir Google çalışanı olan Sammay Ved, sadece 1-2 dakikalık bir sürede google.com adresini 12 dolara satın almıştır.Sammay Ved, yaptığı açıklamada sistemdeki bir açık sebebiyle domainin boşta gözüktüğünü ve tedbir amaçlı bu domaini satın aldığını söylemiştir.

Google bu davranışından dolayı Ved’e 6006,13 dolarlık bir ödül takdim etmiştir. Domainin değerinin bu ödülden çok daha değerli olduğu ve ödülün küsuratlı olması ilk başta anlaşılamamıştır. Daha sonra bakıldığında bu rakamların Google markasını temsil ettiği ortaya çıkmıştır.

Şu an internet aleminde 275 milyonu aşkın sayıda domain bulunmaktadır. Bu domainlerin en çoğu da com uzantılı olarak kayıtlara geçmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz