Dulavrat Otu Çayının Faydaları Nelerdir ?

0
19
Türkiye'nin İlk ve Tek Sosyal Medya Forumu!

Dulavrat otu çayının faydaları;

Dulavratotu çayı, tıbbi özellikleri nedeniyle çeşitli sağlık koşullarını tedavi etmek için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Yıllar geçtikçe, insanlar idrarla ilgili problemleri tedavi etmek, mikropları öldürmek, ateşi azaltmak ve kanı “saflaştırmak” için dulavrat otunu kullanmışlardır.

Dulavratotu diğer faydaları arasında soğuk algınlığı, bazı kanser türleri, anoreksiyanevroza olarak bilinen yeme bozukluğu, gastrointestinal problemler, eklem problemleri, gut, akne ve sedef hastalığı gibi cilt problemlerinin tedavisini içerir.

Şu anda da yüksek tansiyon, karaciğer hastalığı ve libidoyu iyileştirmek için kullananlar mevcuttur.

Dulavrat otu çayının faydaları

  1. Antioksidanlar açısından zengin bir içeriği vardır.

2010 yılında yapılan bir çalışmaya göre dulavratotu kökü kuersetin, luteolin ve fenolik asitleri içeren çeşitli güçlü antioksidan maddelerin olduğunu göstermiştir.

  1. Kan toksin sökücü özelliği vardır

Dulavratotu kökünün en eski ve en geleneksel kullanımlarından biri de kan saflaştırması özelliğidir. Bunun nedeni dulavratotu çayının kan dolaşımında bulunan toksinleri giderebilmesidir. Bu özelliği sayesinde kandaki mikropları öldürür ve daha sağlıklı bir kan dolaşımına destek verir.

  1. Tümörlerin büyümesine engel olur.

Dulavrat otu çayı kansere karşı iyi gelen bir çaydır. Vücuttaki çeşitli tümörlerin büyümesine engel olmasından dolayı genellikle doğal bir hücre yenileyici olarak kullanılır.

  1. Afrodizyak etkisi vardır.

2012 yılında yapılan bir araştırmaya göre dulavratotu çayının afrodizyak etkisi olduğunu göstermiştir. Fareler üzerinde yapılan deneylerde erkek farelerin cinsel isteklerini arttırdığını kanıtlamıştır. Tabi ki bu özelliğinin kanıtlanması için insanlar üzerinde de çalışmalar halen devam etmektedir fakat birçok cinsel güç ürününde bu otun kökü kullanılmaktadır.

  1. Cilt sorunlarını tedavi eder.

Dulavratotu kökü uzun sivilce, sedef hastalığı ve egzama gibi cilt problemlerini tedavi etmek için kullanılmıştır. Kan dolaşımını iyileştirerek ciltte lekelenmeyi ve egzamayı önleyebilir.

  1. Karaciğeri korur.

Siroz veya alkolik hepatit gibi karaciğer hastalıkları yaşam boyunca aşırı alkol tüketiminin bir sonucu olabilir. Zamanla bu alkol kötüye kullanımı karaciğerde iltihaplanma neden olabilir.

  1. Anti bakteriyel özellikler içerir

Bilimsel çalışmalara göre, taze dulavratotu kökü anti bakteriyel özelliklere sahip olan “poliasetilen” adı verilen bir bileşiğe sahiptir. Bu nedenle, dulavratotu çayı, cilt enfeksiyonlarının yanı sıra idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde de oldukça etkilidir. Bazı uzmanlar ayrıca poliasetilen özelliklerinin bel soğukluğu gibi semptomların hafifletilmesinde yardımcı olabileceği konusunda fikirler de beyan etmişlerdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz