Elektrik Faturasını Düşürmenin Yolları

0
26
Türkiye'nin İlk ve Tek Sosyal Medya Forumu!

Teknoloji gelişmeye devam ettikçe elektrikli cihazların kullanım oranı da artmış oldu. Artık hayatın olmazsa olmazı haline gelen elektronik cihazlar, dikkat edilmediğinde fazla enerji harcayarak elektrik faturasına yansıyor.  Hal böyle olunca elektrik faturaları tahmin edilenden fazla miktarda geliyor.  Evde elektrik faturasını düşürmek için bazı önlemler almanız, faturada önemli derecede tasarruf etmenizi sağlar. İşte elektrik faturasını düşürmek için alabileceğiniz önlemler…

  • Aydınlatmalar

Evinizde bulunan aydınlatmaları sadece gerektiği zaman ve gerektiği yerde kullanmalısınız. Gün içinde özellikle hava tam kararmadan ışığı açmak ya da başka bir odadaki ışığı açık unutmak direkt olarak elektrik faturasına yansıyor. Bu nedenle aydınlatmaları lüzumsuz kullanmamanız gerekiyor. Ayrıca aydınlatmalarınızda tasarruflu ampul kullanmak  %80 tasarruf edebilirsiniz. Çoklu ampul girişi olan avizelerde birden fazla ampul kullanmak yerine tasarruf için tek ampul kullanabilirsiniz.

  • Kapatma düğmeleri

Televizyon, bilgisayar, uydu alıcısı gibi cihazlar düşük enerji tüketmelerine rağmen gün içinde saatlerce açık kaldıkları için toplam elektrik tüketiminde önemli yer kaplarlar. Bu gibi elektronik cihazlar, özellikle televizyon kumandadan kapatılsa bile aslında bekleme halinde çalıştığı için kullanılmadığı zaman direkt kapatma düğmesinden kapatılmalıdır.

  • A sınıfı ürünler

Buzdolabı, çamaşır makinesi, fırın gibi tüm elektronik ev aletlerinde A sınıfı ürünler kullanmaya önem vermelisiniz.

Enerji sınıfı A olan bir buzdolabı, D sınıfındaki bir buzdolabına göre %45 oranında enerji tasarrufu sağlar. Buzdolabı sürekli çalıştığı için A+++ gibi yüksek enerji sınıflı olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca buzdolabının sürekli kendini soğutmaması için güneş ışığı, kalorifer, ocak yanı gibi ısı alabilecek yerlerden uzak tutmalısınız.

Toz torbalı bir elektrik süpürgesi kullanıyorsanız torbayı sürekli değiştirmeye özen göstermelisiniz. Toz torbası doluyken çekim gücü düşeceği için elektrik süpürgesini normalden daha uzun süre çalıştırmış olursunuz.

Ütü seçimi yaparken buhar kapasitesi yüksek olanları tercih etmelisiniz. Yüksek buhar gücü, ütünün süresini kısaltacağı için tasarruf açısından önemlidir.

Bulaşık makinesi kullanımında tasarruf yapmak için makine tam dolu olmadan çalıştırılmamalıdır.  Sürekli hijyen derecesinde çalıştırmak daha fazla enerji tüketeceği için 50 55 derecede çalıştırarak tasarruf edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz