Ev Kiralanırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir ?

0
21
Türkiye'nin İlk ve Tek Sosyal Medya Forumu!

Ev Kiralarken Nelere Dikkat Etmeliyiz;

Hayat pahalılığı dünyada kiracı olan insanları evde de ömür boyu kiracı kılmaya başladı. Bugün insanlarımızın en önemli sorunlarından birisi ev kiralama sorunudur. Ev kiralarken çok dikkatli ve titiz davranılmaması kişiye ileride büyük pişmanlıklar yaşatmaktadır. Uzun yıllar kiracı hayatı yaşayan bir makale yazarı olarak bu yazı dizimde siz değerli okurlarıma ev kiralarken nelere dikkat etmek gerektiğini dilim döndüğünce anlatmaya çalışacağım.

 

Ev kiralarken şu hususlara dikkat etmeniz önemle tavsiye edilir.

1-Tutacağınız evin ısınma şekli ilk dikkat edeceğiniz husustur. Doğalgazlı ve sobalı ev çeşitlerinden size en uygun olanı seçmelisiniz. Doğalgazlı evin kişiye büyük rahatlık ve huzur verdiği göz önünde bulundurulmalıdır. Sobalı evlerde ısınma için kömürün alınması, kömürün eve nakliyatla taşınması ve kömürün sobaya doldurulup yakılması ve sobanın boşaltılması göz önüne alındığında sobalı evde kalmak kişiye büyük sıkıntılar doğurmaktadır.

2-Evinizin ilk katta ve son katta olmamasına dikkat etmelisiniz. İlk katlar rahatsız edilmeye en müsait katlardır. Son katlarında ısınması önemli sorunlar teşkil etmektedir.

3-Evinizin farklı cephelerden güneş almasına dikkat etmelisiniz. Arada kalmış güneş görmeyen evler size sağlık sorunu olarak geri dönecektir. Evinizin ön cephesinin açık ve güneş almasına dikkat etmelisiniz.

4-Evi kiralarken mutlaka kontrat imzalamalısınız. Yoksa evi tuttuktan sonra ev sahibinin olmayan oğlu almanyadan gelebilir. Sözler unutulabilir. Evinizin ne kadara kiralandığı, ne kadar süre oyuracağınız, yıllık kira arış miktarını bu sözleşmede mutlaka belirlemelisiniz.

5-Evi emlakçıdan kiralarsanız 1 aylık kira bedelini emlakçıya vermek zorunda olduğunuzu göz önünde bulundurmalısınız. Bu yüzden direk ev sahibine ulaşmayı tercih etmelisiniz.

6-Evinizi kiralarken temiz ve bakımlı olmasına dikkat etmelisiniz. İlerleyen zamanlarda evi teslim ederken size evdeki döküntülerin hesabı sorulabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz