Ev Temizliği İçin Pratik Öneriler

0
21
Türkiye'nin İlk ve Tek Sosyal Medya Forumu!

Ev Temizliği İçin Pratik Yöntemler;

Temizlik yaparken hem temizliğin daha kısa sürede bitmesi, hem daha az yorulmak, hem de her zamankinden daha temiz olması herkes için önemlidir. Siz de ev temizliği için günlük hayatınızı kolaylaştıracak öneriler arıyorsanız sizin için derlediğimiz yöntemleri deneyebilirsiniz…

Kullanılmayan eşyaları ortadan kaldırın

Evde kullanmadığınız ve gereksiz yer kaplayan ne kadar eşya varsa ortadan kaldırın. Bu hem karmaşaya ve dağınıklığa hem de görüntü kirliliğine neden olur. Özellikle çekmeceler, görünmeyen alanlar oldukları için temizlikte sürekli ertelenir. Ancak aranan bir eşyayı çekmecenin içinde bulmak için de fazlasıyla zaman harcanır. Bu yüzden çekmecelerin içinde bulunan gereksiz ıvır zıvır bütün eşyaları çöpe atın ya da ortadan kaldırın.

Bulaşıkları biriktirmeyin

Bir kaşık bile olsa bulaşıkları erteleyip birikmesine sebep olmayın. Bulaşıklar yığıldıkça mutfak dağılacak ve temizlemesi zaman alacaktır. Kullandığınız malzeme ne olursa olsun o an yıkayın ya da bulaşık makinesine yerleştirin. Böylece mutfağınız hep düzenli ve temiz kalacak…

 Su ve kireç lekeleri için limon suyunu deneyin

Mutfak ve banyoda özellikle musluk ve duş başlıklarında oluşan su ve kireç lekeleri için limon suyu etkili bir yöntemdir. Bunun için süngerin üzerine limon suyu sıkın ve üzerine tuz ekleyin. Kullanacağınız yüzeyde hafifçe ovalayın. Su ile duruladıktan sonra kuru bir bez ya da peçete ile hemen kurulayın. Bu yöntemle lekeler gidecek ve sildiğiniz yüzey ışıl ışıl parlayacak…

Çay kahve lekeleri için…

Halınıza ya da koltuğunuza çay veya kahve döküldüyse lekesi çıkmaz diye üzülmeyin. Lekenin üzerine soğuk su döktükten sonra birkaç damla gliserin dökün ve lekeyi çitileyerek temiz bir bez ile silin.

Bembeyaz perdeler için…

Her evde bulunan toz şeker ile perdelerinizi ilk günkü gibi beyazlatabilirsiniz. Bunun için çamaşır makinesine yerleştirdiğiniz perdelerin üzerine 2 yemek kaşığı toz şeker ekleyin. Makinenin deterjan bölümüne eklememeye dikkat etmelisiniz.

Düzenli olarak toz alın

Eşyaların tozlanması hem sağlık açısından hem de temizlik açısından sakıncalıdır. Bu yüzden düzenli aralıklarla evi süpürerek ve eşyaların tozunu alarak evde toz birikmesinin önüne geçmelisiniz.

PAYLAŞ;
Yorumlar 24 saat içerisinde mutlaka incelenir, uygun görülür ise onaylanır, soru var ise cevaplanır, diğer istek, öneri ve şikayetleriniz için iletişim kısmından ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz