Evinizin Aydınlatması Nasıl Olmalı?

0
33
Türkiye'nin İlk ve Tek Sosyal Medya Forumu!

Konut Aydınlatmasında Doğru Çözüm;

Konut aydınlatması sıklıkla karşılaştığımız bir aydınlatma türüdür. Konutların doğru aydınlatılması konfor ve psikolojik gibi etmenlerden ötürü çok önemlidir. Öte yandan doğru konut aydınlatması enerji verimliliği açısından da önemlidir. Peki bir konut aydınlatmasında neler beklenir?

İşlevsellik
Homojen dağılım
Görsellik
Parıltı olmaması
Tasarruf
Dimlenebilir olması
Gölge yapmaması
Gün ışığı ile entegre

Gün Işığı ve Aydınlatma:

Aydınlatmadaki en önemli unsurlardan biri gün ışığından faydalanılmasıdır. Doğru ve yeterli aydınlatma ancak gün ışığı olur. Gün ışığından faydalılarsak, maksimum enerji verimliliği sağlanır. Bizim bu noktadaki tavsiyemiz panjurların kullanılmasıdır. Doğru panjur kullanımı ile gün ışığından maksimum faydalanılır. Eğer otomasyon sistemleri kullanılacaksa bu durum göz önünde bulundurulmalıdır.

Otomasyon Sistemleri;

Konut aydınlatmasında bir diğer önemli unsur otomasyondur. Aydınlatma otomasyonu konutlarda kullanılmaya başlanmış ve önemini giderek arttırmaktadır. DALI, 1-10 V kontrol sistemi sıklıkla kullanılan ve verimli sistemlerdir.  Yine aydınlatma otomasyonu sayesinde farklı senaryolar elde edilebilir. Bu senaryolarla hem farklı ambiyans yaratılır hem de verimlilik sağlanır. Gelişen teknoloji ile birlikte akıllı mobil cihazlarımızdan dahi aydınlatma sistemini kontrol edebiliyoruz. KNX  ve DALI aydınlatma otomasyonu bizlere gerçek zamanlı veri akışı sağlıyor. PLClerin otomasyon sistemlerine entegre olmasıyla çok daha kolay kontrol imkanı doğdu. Konut aydınlatmasının en önemli unsurunun insan olduğu unutulmamalıdır. Mutfak aydınlatılması, çalışma odası aydınlatması vb farklı yerlere farklı aydınlatma senoryaları oluşturulmalıdır. İşlevsel aydınlatma bu noktada bizlere yardımcı olur. Her mekanın farklı bir işlevi vardır. Yine benzer şekilde her mekana farklı aydınlatma yapılmalıdır. Konut aydınlatması bu tanıma uyar. Her konut farklı kısımlardan oluşur ve farklı ihtiyaçları vardır. Bu noktada unutulmaması gereken enerji verimliliği, aydınlık düzeyi ve parıltı olmadan aydınlatmanın gerçekleştirilmesidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz