Fırın Temizliği Nasıl Yapılır ?

0
30
Türkiye'nin İlk ve Tek Sosyal Medya Forumu!

Fırın Temizliği Nasıl Yapılır?

Pratik yoldan fırın temizliği nasıl yaparım ?
İçin de yemek pişirmeye bayıldığımız bir mutfak aleti olan fırın, temizlenmesi biraz zorlayıcı yorucu olan bir işlemdir. Bunu kolaylıkla yapmanız için aşağıdakileri uygulamanız yeterli olacaktır.

Malzemeler

  • Su
  • Üzüm sirkesi
  • Limon tuzu (isteğe bağlı)
  • Karbonat
  • Ufak bir diş fırçası
  • Mikrofiber bez ve sünger

Hadi Temizlik Zamanı

Fırınınızın içerisinde bulunan tepsi, ızgara demiri ve bunları oturttuğunuz yandaki metal demirleri çıkarınız. Fırın kapağını çıkarmak için fırının alt kısmındaki menteşelerin üzerinde bulunan kilidi kaldırarak veya vidalı ise vidalarını çıkararak kapağınızı fırından ayırabilirsiniz. Eğer kilit sistemi yok veya vidaları çıkaramıyorsanız lütfen dokunmayınız. Bu gibi fırınlarda üretici firmalar kolaylık olması açısından fırın iç camının rahatlıkla temizlenmesi için kolay pratik modeller üretmektedirler. Bu sebeple sizin fırınınızın da bu modellerden biri olduğu anlamına gelmektedir.

Öncelikle 1 yemek kaşığı karbonat ve 1 tatlı kaşığı limon tuzunu yarım veya 1 su bardağı su ile ufak bir cezvede kaynatınız. Bu kaynattığınız suyun içerisine ihtiyacınıza göre sirke ekleyiniz. Önerilen miktar bir çay bardağı kadar olmaktadır. Kaynattığınız suya sirkeyi ekleyiniz. Ardından ya bir derin kaba yada fırınınız alt zeminine dökünüz. Merak etmeyin taşmayacaktır. Ardından süngerinizi bu sıvıya batırarak fırınınızın içini güzelce ovunuz. Bu aşamada eğer çok fazla kir kalıntısı varsa, bu kalıntıları çıkarmak için fırın zeminindeki suyu dökmeden kapağını kapatınız. Fırının ayar düğmelerinden alt üst sıcaklık düğmesi,50 veya 100 dereceyi seçerek fırınınızı 5-6 dakika ısıtınız. Isındıktan sonra fırını kapatıp içerisindeki suyu sıvıyı çekebilen mikrofiber veya bir bezle suyunu temizleyiniz. Aynı malzeme ve ölçüler ile suyunuzu hazırlayıp fırının içini tekrar siliniz. Eğer çok fazla kirli değilse sadece sirke ile silebilirsiniz. Fırının içerisin de arka kısımdaki fan kapağını çıkarınız. Fan parçalarını nemli ufak bir bez veya fırça ile kibar bir şekilde siliniz. İstediğiniz sıvı bir sabun ile son kez fırının içerisini sabunlayıp, siliniz. Fan kapağını cıvataları ile beraber oturtunuz. Kapak kısmını kapağın vidaları veya ağızlığı varsa bunları çıkartarak önce iç camını ardından dışını silip kapağı takınız. İçerisinden çıkarttığınız malzemeleri temizledikten sonra içine yerleştirdiğiniz de işlem tamamlanmış olacak.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz