Google Nedir, Google’da Üst Sıralara Nasıl Çıkılır ?

0
36
Türkiye'nin İlk ve Tek Sosyal Medya Forumu!

Google Nedir? Google’da Üst Sıralara Nasıl Çıkılır?

Google, arama motorları üzerine yatırım yapan, reklam teknolojileri, Larry Page ve Sergey Brin isimli, Stanford’da doktora yapan 2 öğrenci tarafından 25 milyon dolarlık sermayeyle kurulmuş olan,

Google’ da İlk Sıralara Çıkmak için Ne Gerekir?

Google üst sıralara çıkmak izlenilen yolların doğru olup ve bu izleneceklere hâkim olmak gerekir. Bunun için site içi Seo, sitenizin hızı, kaliteli içerik, anahtar kelime analizi, site dışı Seo, host kalitesi gibi başlıklar en önemli faktörlerdendir.

Aldığınız hosting den kaynaklı veya Seo kodlamanızla ilgili siteniz yavaş çalışıyor olabilir. Google da üst sıralara çıkabilmeniz için adım adım çok dikkatli şekilde bu kriterleri yerine getirmeniz gerekir. Seo, Google’un istediği kriterlere göre içerik üretmektir diyebiliriz. Açılımı Search Engine Optimization olan Seo kelimesi Türkçeye Arama Motoru Optimizasyonu olarak geçmiştir.

Yazacağınız içeriklerin Google üzerinden hangi şekilde aratıldığını ve bu aratma sonucunda size arama motorları tarafından önerilen sonuçların içeriklerinizde var olması halinde üst sıralara çıkmanız mümkün olacaktır.

Yazınızın içeriğiyle ilgili temayı doğru seçmeniz, kopya içerik kullanmamanız, özgün içerik üretmeniz de üst sıralara çıkmanızı sağlayan maddeler arasında olanlardır. Kopya içerikleri Google asla kabul etmeyecektir. Anlaşılır bir anlatım kullanılması, yazının stili, paragrafların doğru kullanılması Google için çok önemlidir. Ayrıca düzenli içerik üreterek siteyi güncel tutmanız da Google gözünde öneminizi arttıracaktır.

Google’a güven veren bir unsur da link vermektir. Oluşturduğunuz bir içerikte, içerik ile ilgili link bir kaynağa link vermeniz yazınızın ispati olacaktır. Bu da hem Google gözünde faydalı bir içerik olarak görülmenize yarayacak hem de ziyaretçilerinizin sürekliliğini kazandıracaktır. Yapılan bu linkleme işlemine “backlink” denmektedir. Backlinkleri siteniz içindeki bir yazıya ya da başka bir sitedeki bir yazıya verebilirsiniz.

Backlink aslında hem sitenizin teknik donanımı, hem sizin ürettiğiniz içeriklerle kazanabileceğiniz referanslardır. Belli bir yol kat etiğinizde insanlar zaten backlink vermek isteyeceklerdir.  Ama bu işi şansa bırakmamak bu konu ile de araştırma yapmak faydalı olacaktır. Gerekli durumlarda backlink ihtiyacınızı karşılamak için seo paketi kapsamında verilen backlink hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Google Adsense Nedir?

İnternetten para kazanmak denilince akıllara birçok fikir gelmektedir. Bu fikirlerden en çok bilineni ve en köklü olanı Google Adsense’tir. Google Adsense, Google ‘ın hazırladığı bir reklam kanalıdır. İnternetten para kazanmak isteyen birçok insanın tercihi olan Adsense için bir sitenizin ya da bloğunuzun olması gerekmektedir.

Google’ a reklam veren firma ya da kişilerin reklamlarını Adsense yayıncılarının sitelerin de ve bloglarında yayınlanmaktadır. Adsense ile tıklama başına maliyet hesabı yapılmaktadır. Dünyanın en güvenilir reklam firması Adsense’tir. Her tıklama başına alacağınız ücret için tıklama başı olan maliyeti kurum kendisi belirlemektedir.

Adsense ile daha fazla para kazanmak için daha çok kitleye hitap etmeniz gerekmektedir. Ne kadar çok etkileşim olursa o kadar çok para kazanırsınız. Öncelikli hedefiniz sitenizi güncel ve etkin şekil de kullanarak kullanıcı trafiği ortamı oluşturmalısınız. Günlük ziyaretçi kitleniz kazanacağınız paranın habercisidir. Adsense ile ne kadar para kazanacağınız sizin elinizde olan bir durumdur.

Sadece Adsense ile geçiminizi sağlayacak kadar çok para kazabilirsiniz. Ne kadar çok kitleye erişen bir hesabınız, bloğunuz ya da siteniz var ise o kadar karlısınız demektir. Aynı zaman da kopya olan içeriklerle kullanıcıları artırmak yerine Google da ceza alma riskiniz bulunmaktadır. Özgün olan yazılar ve içerikler Google tarafın da belirlenir ve uygun Seo çalışması ile ilk sayfalar da yerini alır. Kaliteli içerik ve kullanıcı ile reklamlarınızı aldığınız da daha fazla güncel tutarak ve etkileşimi artırarak reklam trafiğini de canlandırabilirsiniz.

Google Adwords Nedir?

Gün geçtikçe arama motorlarına sorulan sorular çoğalmaktadır. Günümüzde en çok kullanılan arama motoru Google’dur. Google kullanımı ticari amaçla kullanılıyorsa Google’a belli bir ücret ödemek gereklidir. Bu anlamda da öncelikle Google Adwords’ün temelini anlamak önemlidir.

Bunlar Seo, teklifler, reklam sıralaması, kalite puanı gibi, bunlarla ilgili yeterli bilginizin olması gerekecektir. Bu anlamda da özgün kelimeleri kullanmanız Google tarafından reklamınızın görüntülenmesi zor olmayacaktır.

Arama motorlarında insanların en çok hangi kelimeyi hangi şekilde arattığını sorgulayıp, bunun üzerinden daha etkili olabilecek anahtar kelimeyi kullanabilmenizdir. Sizin anahtar kelimeniz bir den fazla kullanılmışsa, Google bunun üzerinden giderek diğer içerikleri inceler ve hangisi içerik bakımından daha zengin ve kullanıcılara hangisi yeterli bilgiyi verecektir. Bunlara dikkat ederek en fayda alınabilecek içerikleri üstlere taşıyacaktır. Google’un bu anahtar kelime analizi yaptığı uygulamasının adı Google Adwords’tür.

Adwords’ü anladıkça işiniz daha kolaylaşıp kuralları olması gerektiği yapabileceksiniz. Adwords sistemi, içeriğinize ve reklamlarla ne kadar benzerse o kadar çok tıklanacaktır. bu anlamda ilerleme kaydettiğinizde, Google Adwords’ün sizden alacağı rakam düşecektir. Çünkü tıklandıkça Google zaten kazanacaktır. Google kullanıcıları için Google arama motorundan istedikleri bilgilere kolay ulaşabilmesini isterler, bu anlamda verilen hizmetleri ödüllendirir. Sitenizi kaç kişinin tıkladığı, ne kadar süre kaldığıyla ilgili uzantıları da barındırır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz