Halı Kayması Nasıl Engellenir ?

0
21
Türkiye'nin İlk ve Tek Sosyal Medya Forumu!

Geçmişten günümüze kültürümüzde olan ve evlerde yaygın olarak kullanılan halılar; hem ev dekorasyonun olmazsa olmazıdır, hem konforludur, hem de yer yalıtımına bir seçenek olarak düşünülebilir.  Ancak günümüzde evlerde bulunan özellikle seramik ve parke zeminler, halıların kaymasına sebep olup ciddi sakatlanmalara yol açabilmektedir.  Halı kayması özellikle evin içinde koşarken kayıp düşebileceği için özellikle küçük çocuklar için ciddi derecede tehlikelidir.  Peki, halı kayması nasıl engellenir? Halılar nasıl zemine sabitlenir? Halı kaymalarına karşı uygulayabileceğiniz bir kaç etkili ve pratik yöntem mevcuttur. Bu yöntemleri uygulayarak halı kayması ile ilgili evinizde oluşabilecek ciddi tehlikelere karşı önlemler alabilirsiniz.

Halı kayması nasıl engellenir?

  1. Çift taraflı halı bantları kullanmak: Pek çok amaçla kullanabileceğiniz çift taraflı bantları kullanarak halılarınızı oldukça pratik ve etkili bir şekilde zemine sabitleyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler; halınızı ters çevirmek, ihtiyacınız kadar çift taraflı bant hazırlamak ve halınızın altına dikkatli bir şekilde yapıştırmak. Bantları çok büyük olmayacak şekilde kesmeniz ve şerit halinde yapıştırmanız halınızı sabitlemeyi kolaylaştıracaktır. Bantları yapıştırdıktan sonra son olarak halıyı zemine düzgün bir biçimde sabitleyebilirsiniz. Evinizde çift taraflı bant yoksa koli bandını ikiye katlama yöntemiyle de aynı işlemi uygulayabilirsiniz.
  2. Halınızın altına silikon yapıştırmak: Halınızı ters çevirip köşelere şeritler halinde silikon yapıştırarak zemine dikkatlice sabitleyebilir ve böylece halı kaymasının önüne geçebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken husus, silikon kurumadan halıyı hızlı bir şekilde zemine yapıştırmaktır. Sabitleme işleminden sonra silikon kuruyana kadar halınızın üzerine basmaya dikkat etmelisiniz. Daha düzgün şeritler ile sabitlemek için bir silikon tabancasından yardım alabilirsiniz. Silikon tabancasını yapı marketlerden kolayca temin edebilirsiniz.
  3. Halı kaydırmazı kullanmak: Plastik yapıda olan halı kaydırmazını yine tüm yapı marketlerde kolaylıkla bulabilirsiniz. Uygulaması oldukça kolay ve etkili olan halı kaydırmazını halının altına yerleştirerek halınızın kaymasını engelleyebilirsiniz. Halı kaydırmazını halınızın boyutuna göre çeşitli boyutlarda satın alabilirsiniz. Bu yöntem yapıştırma ya da sabitleme gerektirmediği için uygulaması diğer yöntemlere göre daha pratik bir yöntemdir. Ancak diğer yöntemler kadar uzun süre etkili değildir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz