Hibiskus Çayının Faydaları Nelerdir ?

0
14
Türkiye'nin İlk ve Tek Sosyal Medya Forumu!

Hibiskus çayının faydaları;

Hibiskus, Orta ve Güneydoğu Asya’da yetişen ve Afrika, Asya, Avrupa ve Amerika kıtası gibi yerlere dağılan tropik Afrika’ya özgü bir bitkidir. Bu içeriğimizde hibiskus çayının faydaları hakkında geniş bilgilere yer vereceğiz.

Hibiskus çayının faydaları nelerdir maddeler halinde sıralayalım.

  1. Besleyici bir içecektir.

Doktorlardan aldığımız bilgilere göre içeriğinde bakır, demir, çinko, A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini ve C vitamini gibi birçok vitamin barındırır.

  1. Kan basıncı üzerine etkisi en önemli özelliğinden biridir.

Araştırmalar, hibiskus çayının acı çekenlere biraz yüksek basınç uygulayabildiğini göstermiştir. Bu durumda ağrıları hafifletmede önemli rol oynamaktadır.

  1. Antioksidan etkisi

Hibiskus suyu, güçlü antioksidan özelliklere sahip protokatekuik asit denilen bir maddeden oluşur.

Antioksidanlar, vücudumuz için önemlidir çünkü vücudun erken yaşlanma ile ilişkili serbest radikallerin etkisinden ve kanser gibi ciddi hastalıkların gelişmesinden korunmasına yardımcı olurlar.

Ayrıca içeriğindeki C vitamini sayesinde kış aylarında soğuk algınlığı, nezle, grip gibi hastalıklardan korunmamıza yardımcı olur.

  1. Şişkinliği azaltır. İdrar söktürücü olarak görev yapar.

Otun idrar söktürücü olması nedeniyle şişkinliği azaltır ve böbrekleri temizler. Böbrek taşı gibi problemler için kullanılabilir. Böylece sıvının vücuttan idrar yoluyla atılmasını kolaylaştırır. Sıvının vücutta tutulması çok ciddi problemlere yol açabilmektedir.

  1. Sindirim sistemine yardımcı olur.

Hibiskus çayının diüretik özellikleri kabızlığın tedavisine ve gastrointestinal sistemin gücünün iyileşmesine katkıda bulunur.

Antispazm özellikler gösterir ve spazm ve ağrılarına iyi gelir.

  1. Kolesterolü düşürmeye yardım eder.

Hibiskus suyunun asıl faydalarından biri de kolesterol seviyesinin düşürülmesine yardımcı olmasıdır. Özellikle diyabetli ve yüksek kolesterolü olan kişilerde hibiskus çayının tüketilmesi tavsiye edilir. Bu hem kolesterolü dengeler hem de kandaki şeker düzeyini stabil duruma getirir.

  1. Kilo vermenize yardımcı olur.

Vücudumuzdaki insülin seviyelerini düzenler böylelikle kilo vermenize yardımcı olur. Ayrıca idrar söktürücü olması sebebiyle vücuttaki toksinlerin atılmasına yardım eder. Mide problemlerini de giderdiği için sağlıklı bir şekilde kilo vermenizi kolaylaştırır. Ayrıca düşük kalori miktarına sahiptir. Bu özelliğinden dolayı birçok diyetisyen tarafından tavsiye edilmektedir.

Hibiskus çayı nasıl hazırlanır?

Hazırlama yöntemi:

Yarım litre su kaynatın. Kaynattıktan sonra ateşi kapatın ve hibiskus çayı ekleyin. Sonrasında 3 ile 5 dakika bekletin; Bir bardağın içine çayı süzün ve biraz daha tat vermek için hafif derecede limon suyu ekleyebilirsiniz. Karışımı limon ile birlikte karıştırıcıya getirin ve karıştırıcıda 5 dakika çırpın. Daha sonrasında içerisine buz parçaları ekleyebilirsiniz ve tatlandırıcı ekleyebilirsiniz. NOT: Diyabet hastasıysanız şeker eklemeyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz