Kara Liste Nedir?

0
31
Türkiye'nin İlk ve Tek Sosyal Medya Forumu!

Kara Liste Neye Nedir;

Değişen dünya beraberinde yeni ihtiyaçlar doğurmaktadır. Bu ihtiyaçlara bazen maddi durumumuz el vermeyebilir. Bu gibi durumlarda maddi çıkmazlara gireriz ve bunun çözüm yollarını aramaktayız. Belirli bir birikiminiz var ise bu zamanlarda biraz daha rahat edersiniz. Çünkü böyle durumlarda nakit ihtiyacı çok olduğundan bu birikim ile nakit sıkıntısı giderilir ve daha rahat bir ekonomik durum elde edilir. Eğer bir birikiminiz yok ise çeşitli yollar ile bu nakit ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Bunlardan en önemli ve güvenilir yol bankalara kredi başvurusu yapmaktır. Bankalar çeşitli kredi türleri ile müşteri portföylerini geliştirmişlerdir. Herkes her türlü nakit ihtiyacını bankalardan giderebilir. Bankalar kendilerine kredi başvurusu yapan kişiler arasından çeşitli şartlar talep ederek bu şartlar yerine geldiğinde kredi başvurularını kabul ederler. Aksi durumda ise kredi başvurunuz onaylanır. Bankaların kredi başvurularında dikkat ettikleri bazı detaylar vardır. Bunlardan en önemlisi kredi notudur. Kredi notunuz düşük ise bankalar size kredi vermez. Çünkü kredi notu kişinin önceki dönemlerde bankalar ile yapmış olduğu işler sonucu ortaya çıkan bir nottur. Bankalarda yapmış olduğunuz işlemler ayrı ayrı hesaplanır ve ortaya bir puan çıkar. Bu puan kredi notudur.

Kara Liste Hakkında

Kredi borcunuzu herhangi bir şekilde 90 gün içerisinde ödeyemezseniz banka size bir bildirim yollar. Bu bildirimden sonra 1 hafta içerisinde eğer bankaya olan borcunuzu ödemezseniz banka olan borcunu almak için hukuki yola başvurur. İşte bu andan itibaren kara listeye girmiş olursunuz. Bankalar aslında bu kara liste tanımını kullanmaz.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır ?

Kara listeye girdiğiniz zaman çıkmanız için tek bir yol vardır. Öncelikle bankalara olan tüm borcunuzu ödemelisiniz. Bundan sonra beş yıl beklemelisiniz. Beş yıl sonunda eğer finansal durumunuzda düzelme var ve herhangi bir borcunuz yok ise kara listeden çıkarsınız. Başka bir yol ise sicil affı çıkmasını beklemenizdir. Sicil affı çok zor çıkarılan bir kanundur. Sicil affı çıktığı zaman bankalara giderek sicil affından faydalanmak istediğinizi söylemelisiniz. Eğer herhangi bir borcunuz yok ise sicil affından yararlanırsınız ve kara listeden çıkmış olursunuz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz