Kara Listeden Çıkmak İçin Ne Yapmak Gerekir ?

0
28
Türkiye'nin İlk ve Tek Sosyal Medya Forumu!

Kara Listeden Çıkmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Bankaların insan hayatına en büyük etkisi kredi verebilme durumudur. Bankalar bu yüzden çok fazla tercih edilmektedir. Günlük yaşamda oluşan ihtiyaçlar doğrultusunda bazen gelirimiz bu ihtiyaçları karşılamaya yetmez. İşte burada karşımıza bankalar çıkmaktadır. Bankalar bu gibi durumları avantaja çevirerek kendilerine müşteri kazandırma yoluna giderler. Çeşitli kredi seçenekleri ile oluşabilecek tüm ihtiyaçları karşılayabilirler. Fakat kredi alındığı gibi birde geri ödemesi vardır. Geri ödeme konusu çok dikkat edilmesi gerekilen bir durumdur. Çünkü geri ödeme planına uyulmaz ve hatta ödeme yapılmaz ise yasal yollar bankalar için açılmaktadır. Böyle bir durumla karşılaşmamak için bankalarla olan ilişkilerinize yani ödemelerinize dikkat etmelisiniz.

Kara Listeye Nasıl Girilir?

Bankalardan almış olduğunuz kredinin geri ödemesini belirli bir süre yapmazsanız bankalar yasal yollara başvurarak vermiş oldukları krediyi geri alırlar. Üç ay süresince herhangi bir şekilde geri ödeme yapılmaz ise banka kişiye bir tebligat gönderir. Bu tebligatta bir hafta içerisinde borçların bankaya ödenmesi talep edilir. Bu süre içerisinde borç herhangi bir şekilde ödenmez ise banka artık yasal süreci başlatır. Böylelikle siz kırmızı kalem yemiş olursunuz. Yani diğer bir deyimle kara listeye girersiniz. Bu durum bundan sonraki finansal hayatınızı da olumsuz etkiler. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için bankalara olan borcunuzu günü gününe ödeyiniz.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kara listeden çıkmanın iki türlü yolu vardır. Bunlardan bir tanesi sicil affıdır. Eğer yasa şeklinde sicil affı çıkar ise bankaya giderek bu aftan yararlanmak istediğinizi bildirmelisiniz. Bildirdikten itibaren herhangi bir şekilde bankalara borcunuzun olmaması gerekir. Aksi halde aftan yararlanamazsınız. Diğer bir yol ise en az beş yıl beklemelisiniz. Bu süreçte bankalara olan tüm borçlarınızı kapatmalısınız. Beş yıl bittiği vakit banka durumunuzu değerlendirir ve herhangi bir borcunuz yok ise kara listeden çıkarsınız. Fakat kara listeden çıkmak kredi notunuzu etkilemez. Bundan sonraki süreçte kredi notunuzu yükseltmeye çalışmalısınız. Aksi halde bankaların fırsatlarından yararlanamayabilirsiniz. Bu gibi durumlar ile karşı karşıya gelmek istemiyorsanız bankalara olan ödemelerinizi düzenli bir şekilde yapınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz