Kara Listeden Çıkmak

0
27
Türkiye'nin İlk ve Tek Sosyal Medya Forumu!

Kara Listeden Çıkmak İçin Yapılması Gerekenler;

Kara liste tanımı aslında bankalar tarafından çok kullanılmayan bir terimdir. Bu durum tamamen sizin bankalarla olan ilişkilerinizden doğan bir sonuçtur. Bankalar ile yapmış olduğunuz anlaşmalara sadık kalmazsanız bu gibi durumlar ile karşı karşıya kalırsınız. Kara listeye girmek sizin bankaya olan ödemelerinizi düzenli yapmamanız hatta hiç yapmamanız sonucunda ortaya çıkan bir durumdur. Bankaya olan ödemelerinizi bankalarla yapmış olduğunuz süre olan üç ay boyunca yapmazsanız banka sizinle ilgili işlem yapmaya başlar. Size bir ileti göndererek bir hafta içerisinde borcunuzu vermenizi talep eder. Eğer siz o verilen bir haftalık süre zarfında yine borcunuzu ödemezseniz artık yasal süreç başlamış olur. Bu yasal süreçte artık sizin yapacak bir şeyiniz yoktur. Banka yasal süreç sonuçlandığını zaman sizden parasını alacaktır. Kara listede bulunduğunuz andan itibaren bankaların size olan güveni yok olacaktır. Artık bankalar tarafından size kredi verilmeyecektir.

Kara Listeden Çıkma Süreci

Kara listeden çıkmak kısa bir süreç değildir. En az beş sene boyunca kara listede kalırsınız. Eğer beş sene içerisinde çıkmak istiyorsanız beş yıllık süreçte bankaya olan tüm borcunuzu ödemeniz gerekmektedir. Çünkü beş yıl sonunda sistemde herhangi bir borcunuz görüldüğü takdirde kara listede kalmaya devam edersiniz. Kara listede kaldığınız sürece bankaların avantajlarından yararlanamayabilirsiniz. Eğer beş yıl sonunda herhangi bir borç gözükmüyor yani siz bütün borçlarınızı ödemişseniz kara listeden çıkarsınız. Böylece finansal yaşamınıza baştan başlarsınız. Beş yıl beklemek dışında kara listeden çıkmanın başka bir yolu daha vardır. O yol ise sicil affından faydalanmaktır.

Sicil Affı

Sicil affı eğer hali hazırda yasa olarak çıkmış ise bundan faydalanmanız gerekmektedir. Bankaya giderek sicil affından faydalanmak istediğinizi beyan etmelisiniz. Fakat burada yine borçlarınızın hepsi ödenmiş olmak zorundadır. Çünkü yine sistem sizi kontrol eder. Eğer sistemde borcunuz gözükürse sicil affından faydalanamazsınız. Herhangi bir borcunuz yok ise sicil affından yararlanırsınız. Böylelikle finansal hayatınıza adeta sıfırdan başlarsınız. Artık yapmanız gereken tek şey kredi notunuzu yükseltmeye çalışmaktır. Çünkü sicil affı sadece kara listeden çıkmanızı sağlar. Kredi notunuzu hiçbir şekilde etkilemez.

PAYLAŞ;
Yorumlar 24 saat içerisinde mutlaka incelenir, uygun görülür ise onaylanır, soru var ise cevaplanır, diğer istek, öneri ve şikayetleriniz için iletişim kısmından ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz