Kara Listeden Kayıt Sildirmek

0
30
Türkiye'nin İlk ve Tek Sosyal Medya Forumu!

Kara Listeden Kayıt Sildirmek İçin Neler Yapılır;

Bankacılık sektörü hayatımıza girdiğinden beri hayatımızda yeni değişiklikler ve kolaylıklar olmaktadır. Bu değişikliklerin ve kolaylıkların başında kredi çekebilme olayı vardır. Kredi çekebilmek maddi çıkmazların olduğu durumda gayet işe yaramaktadır. Çünkü hayatın belirli dönemlerinde nakit sıkıntısı ya da ihtiyaçları karşılayamama gibi durumlar olmaktadır. Bu gibi durumlarda eğer bir birikiminiz var ise rahat olabilirsiniz. Çünkü bu birikim ile ihtiyaçlarınızı karşılayarak hayatınızı devam ettirebilirsiniz. Eğer birikiminiz yok ise bankalar bu gibi durumlar için kapılarını sonuna kadar açmaktadır. Kredi çekme olayı bankaların en çok tercih edilen özelliklerinin başında gelmektedir. Çeşitli kredi isimleri ile geniş bir kitlenin kredi ihtiyacını bankalar karşılar. Böylelikle bankaların ne kadar geniş bir müşteri portföyü olduğunu görmekteyiz.

Kara Listeye Nasıl Girilir?

Bankalar yapılan kredi başvurularında çeşitli şartlar aramaktadır. Bu şartlar eğer müşteri tarafından sağlanır ise bankalar kredi başvurularını onaylar. Bu şartlardan en önemlisi ise kredi notudur. Kredi notu ne kadar düşük ise bankaların kişiye kredi verme ihtimali de o kadar düşmektedir. Bankalardan alınan krediler karşılığında yapılacak olan düzenli ödemeler doksan gün içerisinde ödenmez ise banka kişiye bir uyarı gönderir ve borçların bir hafta içerisinde tahsil edilmesini ister. Eğer bu bir hafta içerisinde de borç ödenmez ise banka artık müşteri sözleşmesinden doğan yasal hakkını kullanmaya başlar. Böylelikle kişinin kredi notu ciddi bir şekilde düşer ve müşteri kara listeye girmiş olur. Yani müşteri bankalar tarafından güvenilmez olarak adlandırılmıştır. Artık kredi başvuruları onaylanmaz.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kara listeden çıkmanın tek bir yolu vardır. Öncelikle bankalara olan bütün borçlarınızı kapatmanız gerekmektedir. Kara listeden beş sene boyunca zaten çıkamazsınız. Borçlarınızı kapatarak bankaların size olan güvenini artırabilirsiniz. Beş sene sonunda ise banka durumunuzu inceler. Eğer herhangi bir borcunuz yok ise kara listeden çıkmış olursunuz. Kara listeden çıkmış olsanız bile bankalardan da kaydınızı sildirmeniz gerekecektir. Böylece finansal yaşamınızı sıfırlarsınız. Eğer kaydınızı sildirmezseniz bu durumunuz on yıl devam edecektir. Banka hesaplarınıza olacak en ufak bir para transferine dahi el konacaktır.

PAYLAŞ;
Yorumlar 24 saat içerisinde mutlaka incelenir, uygun görülür ise onaylanır, soru var ise cevaplanır, diğer istek, öneri ve şikayetleriniz için iletişim kısmından ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz