Kavunun Faydaları Nelerdir ?

0
25
Türkiye'nin İlk ve Tek Sosyal Medya Forumu!

Kavunun faydaları;

Diyete hemen hemen her türlü meyvenin dahil edilmesinin yararlı olduğu iyi bilinmektedir. Bununla birlikte kavun veya karpuzları çok az tanıyan vardır.  Ancak sağlığımız için harika besinlerle dolu olan bu meyvenin faydalarını gördüğünüz zaman siz de diyetlerinize dahil edeceksiniz ve daha fazla tüketmeye başlayacaksınız.

Kavun, çeşitli sağlık yararları sağlayan antioksidanlar, fito-besinler ve elektrolitler bakımından zengin bir meyve türüdür. Anavatanı Afrika, İran ve Hindistan olmasına rağmen, ABD ve Avrupa’da da yaygın olarak yetiştirilmektedir. Bu içeriğimizde kavunun faydaları ve bu faydalardan nasıl yararlanabileceğinizi anlatacağız.

Kavunun faydaları nelerdir maddeler halinde sıralayalım:

  1. A ve C vitaminleri açısından zengindir.

A vitamini ve C vitamini gibi antioksidanların varlığı serbest radikal hasarlarıyla savaşmaya ve oksidatif stresle mücadeleye yardımcı olur.

  1. Kansere karşı mücadele eder.

Kavun ve karpuzlar beta karoten açısından zengindirler. Bu antioksidanlar vücudu ve hücreleri hücre hasarına ve serbest radikallerin neden olduğu oksidatif strese karşı korur. Bu özelliği sebebiyle kavun, meme, akciğer ve pankreas gibi bazı kanser türlerini önlemek için savaştığı tespit edilmiştir.

  1. Anti-inflamatuar özellikler barındırır.

Bilimsel çalışmalar, kavun ve diğer meyvelerde yüksek oranda alım yapan kişilerin kan dolaşımında düşük C-reaktif protein (CRP) seviyelerinin bulunduğunu göstermiştir.

  1. Kalp sağlığını korur.

Örneğindamar sertliği gibi kalp hastalıkları yüksek iltihap seviyeleri ile ilişkilidir. Yüksek kolesterol, yüksek tansiyon, kalp krizi veya inme gibi birçok kalp problemi iltihaplanma süreci ile başlar. Kavun mevcut olan bileşenler anti-enflamatuar özelliklerinden dolayı çeşitli kalp hastalıklarının tedavisinde faydalı olabilir.

  1. Güçlü bağışıklık sistemi inşa eder.

Kavun içinde bulunan karotenoidler ve antioksidan maddelerin bağışıklık sistemini arttırdığı bilinmektedir.

  1. Kaslara son derece faydalıdır.

Kavun içinde mevcut olan potasyum hücresel ve bedensel sıvıların korunmasında önemli bir mineraldir. Normal kalp atış hızını stabil duruma getirmeye ve kan basıncını düzenlemeye yardımcı olur. Potasyum ayrıca kalp ve hücresel işlevi de düzenlediği için çeşitli kalp hastalıklarına karşı korur.

  1. Göz sağlığını korur.

Kavun, beta-karoten, A vitamini, C vitamini gibi göz sağlığının korunmasında önemli rol oynayan çeşitli besinler sağlar.

  1. Cilt ve saç sağlığını korur.

Gözün yanı sıra cilt sağlığına da faydaları da vardır. Neredeyse tüm turuncu yiyeceklerde olduğu gibi kavun, cilt kanseri riskini bile azaltabilen harika bir karotenoid kaynağıdır. Ayrıca güneş yanığı ile ilişkili ağrı ve cilt hasarlarını gidermek ve kırışıklıklar, renk değişimi ve yaşa bağlı lekeler gibi yaşlanan cilt belirtilerini önlemek için de faydalıdır.

PAYLAŞ;
Yorumlar 24 saat içerisinde mutlaka incelenir, uygun görülür ise onaylanır, soru var ise cevaplanır, diğer istek, öneri ve şikayetleriniz için iletişim kısmından ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz