Kombi Temizliği Nasıl Yapılır ?

0
24
Türkiye'nin İlk ve Tek Sosyal Medya Forumu!

Kombi Temizliği Nasıl Yapılır?

Kombi temizliği her sene en az 1 defa yapılması gereken bir işlemdir. Kombi temizliği yapılması halindeaile ekonomisi %20tasarruf edebilmektedir. Kombi temizliğinin ekonomik faydası olması dışında can ve mal güvenliğiniz için de oldukça önemlidir. Bunun için kombi temizliğinizi düzenli yapmanızda oldukça fayda var. Bacalı Kombi, Hermetik Kombi ve Yoğuşmalı Kombi olmak üzere 3 çeşit kombi bulunmaktadır. Bacalı ve hermetik kombiler birbirine daha çok benzerken, yoğuşmalı kombiler çalışma sistemi olarak daha farklı ilerlemektedir. Bacalı kombiler havayı bulundukları ortamdan alıp dışarıya atarlar. Hermetik kombiler dışardan aldıkları havayı tekrar dışarı atarlar. Yoğuşmalı kombiler hermetik kombilere eklenen bazı parçalardan elde edilmiştir. Burda ki amaç; dışarı atılan gazın, dışarı çıkarken sahip olduğu yüksek ısıyı enerjiye dönüştürerek ısısını tekrar kullanabilmektir. Yani normal hermetik kombide dışarı atılan atık oldukça yüksek bir ısıya sahip olduğu için yoğuşmalı kombiler bu noktada oldukça faydalı olmaktadır. Yoğuşmalı kombiler dışarıya atılacak olan mevcut atığın ısısını, kombide bulunan yoğuşma bölgesinin sayesinde kullanarak tasarruf sağlamaktadır.

Temizlik Aşamaları Nelerdir?

Çıkarmış olduğunuz hiçbir malzemeyi sabun ile lütfen temizlemeyiniz. Sadece su, küçük bir fırça ve nemli bir bez yeterli olacaktır.

1-Öncelikle cihazın içerisinde suyu boşaltmalısınız.

2- Genleşme tankında bulunan hava basıncını ölçmelisiniz.

3- Eğer hava 0,75 bar altındaysa pompa ile hava takviyesi yapınız.

4- Hava basımı yaptıktan sonra tekrar ölçüm yapınız.

5- Bu aşamada yine kombi üzerinde bulunan kalorifer filtresini yavaş bir şekilde çıkarınız.

6- Çıkarttığınız filtreyi soğuk su ile temizleyiniz. Ardından aynı yerine tekrar takınız.

7-Daha sonra yanma haznesi brülörü çıkarılır ve fırça ile temizlenir.

8- Brülörü temizledikten sonra yerleştirmeden önce, yanma haznesini fırça ve nemli bez yardımı ile temizleyiniz. Daha sonra çıkarmış olduğunuz brülör parçasını tekrar aynı şekilde özenle yerine yerleştiriniz.

9-Fan motorunu yavaşça çıkartınız. Fan motorunun iç kısmını su ile yıkayabilirsiniz. Sonrasın da kuru bir bez ile fan motorunu kurutup yerine yerleştiriniz. Yerleştirme yaparken cıvata veya soketleri lütfen aynı şekilde takınız.

10- Kombi içerisinde oksitlenmiş veya hasar görmüş bir parça var mı kontrol edelim. Eğer varsa yenisini temin ederek değiştirmelisiniz.

11- 10 ana işlemi tamamladıktan sonra cihaza tekrar 1.5 bar olacak şekilde su veriyoruz. Gaz ayarlarını kontrol ettikten sonra cihazımızı çalıştırıyoruz. Kapağını kapatmayı unutmayınız.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz