Köri Sosunun Faydaları Nelerdir ?

0
28
Türkiye'nin İlk ve Tek Sosyal Medya Forumu!

Köri sosunun faydaları;

Pek çok araştırma aşırı miktarda tuz tüketiminin tansiyonu yükseltmesi sebebiyle çeşitli sağlık sorunlarına neden olabileceğini göstermektedir. Hipertansiyon, enfarktüs oranlarındaki artıştan, beyin damar kazaları ve böbrek yetmezliği vakalarından sorumlu ana faktörlerden biridir.

Bu durum birçok insanın yemeğin tadını ve aromasını artırabilen ve sağlık yararları sağlayacak yeni tür baharatlar aramaya itmiştir. Bu durumun sonucu olarak da köri sosu keşfedilmiştir. Bu içeriğimizde köri sosu nedir ve köri sosunun faydaları hakkında bilgiler vereceğiz.

Köri sosu yaygın olarak pek çok tipik Asya yemeğinde kullanılan tipik bir Hint baharatıdır ve yiyeceklere lezzet, aroma ve canlı renkler katar. Bu baharatın kullanımı coğrafi keşifler döneminde dünya çapında yayıldı ve İngilizler tarafından en çok kullanılan ve imrenilen baharatlardan biri haline geldi.

Köri sosunun faydaları

  1. Erken yaşlanmayı önler

Köri, vücuttaki serbest radikallerin etkisini engellemeye ve azaltmaya yarayan antioksidanlar bakımından zengin bir baharat çeşididir. Araştırmalar serbest radikallerin oksidatif hasara ve hücre ölümüne neden olabileceğini ve kalp hastalığı, ateroskleroz, akciğer problemleri, kronik enflamasyon, bağışıklık sistemi hastalıkları, diyabet, artrit ve diğer birçok hastalık gibi sayısız dejeneratif hastalıklardan sorumlu olduğunu göstermektedir.

Köri sosunun yukarıda saymış olduğumuz tüm hastalıklara iyi geldiği araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır.

  1. Sindirim sistemini iyileştirir

Köri içindeki bileşenler mide problemlerini ve kabızlığı önlemeye yardımcı olmak için gerekli olan besin maddeleri nedeniyle büyük ölçüde iyileştirilmesine yardımcı olur.

  1. Kilo verme sürecinde yardımcı olur

Köri sosunun yararları arasında sindirim sistemini dengeye soktuğu için kilo verdirmesi bulunmaktadır. Bu baharat, termojenik özellikler içeren yani metabolizmayı harekete geçirmeye yardımcı olan ve böylece vücudun kalori harcamasının artmasını teşvik eden bileşenlere sahiptir.

  1. Şişliği azaltmaya yardımcı olur

Köri sosu, iltihap önleyici özellikler içeren bileşenlere sahiptir bu sayede hem kaslarda hem de eklemlerde iltihapların gelişmesini önler. Bu hastalıkların neden olduğu ağrıyı ve şişliği azaltmaya olumlu etkisi vardır.

  1. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yardımcı olur.

Bağışıklık sistemini güçlendirmeye de yardımcı olur. Köri, mükemmel iyileştirme gücü ile bilinen safran içermektedir. Bu bileşen antioksidanlar bakımından zengindir ve ayrıca vücuttaki enfeksiyonlara karşı savunma ve mücadele için gerekli olan A, C ve B6 vitaminleri dahil birçok vitamin içerir.

  1. Kanser geliştirme risklerini azaltır (özellikle meme kanseri ve prostat kanseri)

Araştırmalar, antioksidan özelliklere sahip yiyeceklerin birçok kanser türünü önlemeye ve hatta savaşmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Safran antioksidan gücünden dolayı meme ve prostat kanserinin önlenmesinde etkinlik göstermektedir. Köri sosu içerisinde de çok miktarda safran barındırmaktadır.

PAYLAŞ;
Yorumlar 24 saat içerisinde mutlaka incelenir, uygun görülür ise onaylanır, soru var ise cevaplanır, diğer istek, öneri ve şikayetleriniz için iletişim kısmından ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz