Kredi Kartını Kim Buldu ?

0
60
Türkiye'nin İlk ve Tek Sosyal Medya Forumu!

Kredi kartı Kim Tarafından Bulundu;

Para yerine elektronik ortamda bankanızdaki kredi hesabınızın bakiyesi kullanılarak ödeme yapmanızı sağlar. Üzerindeki manyetik bant veya elektronik çip sayesinde pos makinesine yerleştirilen kredi kartı ile alışverişlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Kredi kartı ile yanınızda nakit para taşıma zorunluluğundan kurtulmuş olursunuz. Kredi kartınızdan yapılan harcamalar ile ürünü aldığınız satıcı yerine bankaya borçlanırsınız. Size tanınan süre içerisinde bankanıza bu harcamanızın ödemesini yapmanız gerekir aksi halde banka tarafından belirlenen faiz oranı üzerinden borcunuz yeniden hesaplanır ve ödeyeceğiniz miktar artmaya başlar.

 

1800’lü yılların sonunda ilk kredili ödeme sistemleri kullanılmaya başlandı.

Bildiğimiz anlamda ilk kredi kartı 1946 yılında John Necplus tarafından Charg-it adıyla icat edildi. Yani kredi kartını ilk bulan kişi Necplus’dır. Fakat bir bankaya bağlı olarak ilk manyetik alışveriş kartı 1951 yılında çıktı. Amerika’nın New York şehrinde Franklin Federal Bankası tarafından çıkarılan bu ilk kredi kartı bugün çok büyük bir pazar olan bu sektörün başlangıcı oldu.

İlk çıkan kredi kartı Diner’s Club kredi kartlarıydı. 1951 yılında kullanıcı sayısı 20.000′ ulaşmıştı.Onun Arşivci göre American Express, 1850 yılında kurdu. US Postal Service, havale (1882) ve şirket 1891 yılında icat Seyahat çekleri bir rakip olarak teslimatlar içinde özelleştirilmiş. 1946 Gibi erken bir seyahat şarj kartı oluşturma şirket ele, ama o was denize indirmek-in hareket şeylerin Rakip Diners Club kartı. Kendi ihtiyatlı ile kredi kartı sektöründe, seyahat ve eğlence giderleri için mor bir şarj kartı 1958 yılında şirket ortaya çıktı. 1959 Yılında American Express (önceki kart karton veya selüloit yapılmıştır) plastik ilk kartı tanıttı. American Express yakında diğer ülkelerde yerel para cinsinden kredi kartlarını tanıttı. Yaklaşık 1 milyon kart yaklaşık 85.000 establishements ilk beş yıl içinde her ikisi de ABD dışında kullanılmaya başlandı 1990’Larda, çok amaçlı bir kart için şirket büyüdü. Çoğu kez çağrıldığında, American Express veya Amex yaklaşık 50 kredi kartı yıldönümünü kutlamak için aynıdır. Kapalı devre sistemi Diners Club ve American Express kartlarını “tüketici, ticari ve kartı veren oluşan bir ‘kapalı döngü’ sistemi olarak bilinen içinde görev” Sienkiewicz yazıyor. “Bu yapıda veren yetki ve hareketin tüm yönleriyle işleyen hem doğrudan hem tüketici ve tüccar ile yerleşir.” 1959 Yılında döner bir denge sağlamak seçeneğine göre MasterCard tanıtıldı. Bu kart artık her döngüsü sonunda tam onların faturalarını ödemek geliyordu. Bu yapılan biriktirme vade farklarını riskini ise, müşterilerinin paralarını yönetiminde esneklik verdi.

 

“Genel amaçlı kredi kartı 1966, Bank of America (daha sonra vize bilinen) BankAmericard marka franchised BankAmerica hizmet Corporation’ın otelde kurulan bankaların ülke çapında doğdu,” Sienkiewicz yazıyor. 1966 Yılında, bir ulusal kredi kartı sistemi kuruldu, ne zaman kredi veren bir grup Bankaları birlikte katıldı ve BANKALARARASI kart Derneği MasterCard göre hazırlandı. Geçici olarak MasterCharge biliniyordu ama ICA artık MasterCard Worldwide ‘ bilinir. Bu kuruluşun doğrudan bir benzer Vize programı ile birlikte buz dansında yarışmaktadır. “O bir ‘açık döngü’ sistem artık, BANKALARARASI işbirliği ve para transferleri, oluşturulan yeni banka kartı ilişkileri farklı–dan onların öncel” Sienkiewicz diyor. American Express, Diners Club ve Discover Card “kapalı döngü.” kalır ise VISA ve MasterCard hala “açık döngü” sistemleri, korumak Visa ve MasterCard’ın kuruluşlar hem kredi kartı ile üye bankaların yayın ayarla ve Islem kuralları korumaktadır.

PAYLAŞ;
Yorumlar 24 saat içerisinde mutlaka incelenir, uygun görülür ise onaylanır, soru var ise cevaplanır, diğer istek, öneri ve şikayetleriniz için iletişim kısmından ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz