Kredi Notu Nasıl Yükselir ?

0
67
Türkiye'nin İlk ve Tek Sosyal Medya Forumu!

Kredi Notu Nasıl Yükselir ?

Gün geçtikçe değişen dünya ile birlikte ihtiyaçlarda çeşitli artışlar gözükmektedir. Gelirimizin ihtiyaçlarımızı karşılayamadığı zamanlarda ise bazı ekonomik sıkıntılar ile karşı karşıya kalırız. Bu gibi durumlarda bankalar karşımıza çıkar. Bankalar bu gibi durumlarda bizlere yardım eder ve bu durumdan bir kazanç elde eder. Bu yardımlar ise genellikle kredi bağlamında olur. Bankalar çeşitli isimlerde krediler çıkararak insanların her türlü ihtiyacını karşılamak isterler. Böylece azalan müşteri sayılarını artırmak asıl amaçlarıdır. Zaten farklı isimlerde kredi çıkarmalarının sebebi de budur. İhtiyaç kredisi, taşıt kredisi, konut kredisi gibi farklı krediler çıkararak insanların her ihtiyacını karşılarlar. Bu kredilerde ise dikkat ettikleri tek bir husus vardır. O ise kredi notudur. Kredi notu düşük ise kredi alma ihtimaliniz düşük demektir.

Kredi Notu Neden Düşer ?

Kredi Notu çeşitli sebeplere bağlı olarak düşmektedir. Bunlardan en önemlisi bankaya borcunuz olmasıdır. Bankaya borcunuz var ise ya da düzenli ödeme yapmıyorsanız kredi notunuz düşmektedir. Kredi çekmiş iseniz ödeme planına sadık olmak zorundasınız. Bir gün dahi geciktirseniz sistem bunu algılar ve gecikme olarak tanımlayarak kredi notunuzu etkiler. Kredi kartınızın sadece asgari tutarını ödemekte kredi notunuzu olumsuz etkiler. Gelir gider dengenizi iyi kurarak kredi kartınızın her ay tamamını ödeyebilirsiniz. Eğer kredi başvurusu yapan birisine kefil olursanız o durumda krediyi alan kişinin düzenli ödeme yapması gerekir. Aksi bir durumda hem krediyi alan kişinin hem de sizin kredi notunuz olumsuz yönde etkilenecektir.

Kredi Notu Yükseltme Yolları ?

Kredi notunuzu yükseltmenin belli başlı yolları vardır. Bunların başında ise bankaya olan borçlarınızı ödemek gelir. Varsa bankaya olan borcunuzu kapatınız. Böylelikle kendinizi tabiri caizse sıfırlamış olursunuz. Ardından gelir gider dengenizi kurun ve aylık olarak kredi kartı borcunuzun tamamını ödemeye çalışın. Sadece asgari tutar ödemek olumsuz yönde etkiler. Ardından kredi kartınıza otomatik ödeme talimatı vererek düzenli ödeme yapmış olduğunuzu göstermiş olursunuz. Ufak kredilere başvurarak ve bu kredileri alıp geri ödemelerini düzgün yaparak kredi notunuzu olumlu yönde etkileyebilirsiniz. Fakat ilk andan itibaren borçlarınızı ödemekte bir gün bile gecikmeyiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz