Microsoft-Windows Cihazlarda Konum Bulma

0
48
Türkiye'nin İlk ve Tek Sosyal Medya Forumu!

Microsoft Cihazımı Bul Özelliği ;

Microsoft kullanan bir cihazın konum bulma özelliği ile konumunu rahatlıkla bulabilirsiniz. Windows kullanan cihazlar, mobil telefon, Laptop veya Tablet bir cihaz olabilir, bu cihazların bulunması için bazı gereksinimlere ihtiyaç vardır. Bu yazıda Windows cihazımı bul özelliği nedir ve nasıl çalışır sizlere anlatalım.

Masaüstünüz, dizüstü bilgisayarınız, tabletiniz kaybolursa veya çalınırsa cihazınızı bulmak,  kilitlemek için Cihazımı bul özelliğini kullanabilirsiniz. Bu özelliği kullanabilmeniz için yapmanız gereken bazı ayar ve işlemler bulunmaktadır.

Bundan önce bu özellik nasıl çalışır kısaca anlatalım.

Cihazımı Bul Nasıl Çalışır?

Cihazımı bul özelliği, cihazınızı kaybetmeniz ya da çalınması durumunda, cihazınızı bulmanıza yardımcı olmak için sunulan bir hizmettir ve cihazınızın konum verilerini kullanmak suretiyle yerini belirlemenizi sağlar.

Microsoft Cihazımı bul özelliği, Windows ile çalışan bir cihazın konum bilgisi ile ayarları, account.microsoft.com/devices adresinden yönetebilirsiniz.

Bu işlem için yapılması gereken ilk ayar, cihazdaki konum ayarının açılmasıdır, bu ayar aktifleştirilmeden, cihazın konumunun bulunması mümkün olmaz.

Konumunu göndermesi için cihazınızın İnternet’e bağlı olması, yeterli pil gücünün olması ve GPS kullanması gerekir.

Eğer bulunacak cihaz bir Microsoft işletim sistemi çalıştırıyorsa, son güncellemeleri almış olmalıdır.

Bundan sonra, cihaz yöneticisi veya hesap sahibinin cihazı bulma işlemi için, Microsoft hesabında oturum açması gerekmektedir.

Eğer söz konusu cihazları farklı kullanıcılar farklı oturum bilgisi ile kullanıyor ve konum bilgisini kapatmış olsalar bile, yönetici ilgili cihazın yerini bulabilir.

Ancak bu durumda, kullanıcıya, görev çubuğundaki bildirim alanında konu ile ilgili olarak bir bildirim gönderilir.

Cihazın konumunu bulmak dışında uzaktan eriştiğiniz cihazınızla ilgili olarak birkaç farklı işlemde yapabilirsiniz. Bu işlemler ise şu şekildedir.

Eğer bulmak istediğiniz Windows cihazı bir mobil telefon ise, cihazı kilitlemek ve sıfırlama gibi bazı işlemleride yapmanıza olanak sağlanmaktadır.

Eğer kayıp cihazda, Windows 10’un çalıştırılması için oturum açtığınız hesap iş veya okul hesabı ise, Cihazımı bul özelliği çalışmaz.

Cihazı Bulmak için Yapmanız Gerekenler;

  1. account.microsoft.com/deviceskaybolan cihazdaki hesap bilgilerinizi kullanarak oturum açın.
  2. Listeden bulmak istediğiniz cihazınızı seçin
  3. Daha sonra, Cihazımı bul seçeneğini seçin.
  4. Bu işlemden sonra, cihazınızın konumunu haritada görebilirsiniz.

 

Uyarı! Haritada görüntülenmiş konum o an için geçerli konumu olmayabilir. Microsoft cihazın konumunu belirli aralıklarla kontrol eder. Bu durumda Son görülme zamanına bakarak cihazın yeri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Ancak bu istek gönderildiğinde, cihazın konumu için yeni bir arama başlatılır ve cihazın yeni ve anlık konumu görüntülenebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz