Muz Kabuğunun Faydaları Nelerdir ?

0
25
Türkiye'nin İlk ve Tek Sosyal Medya Forumu!

Muz kabuğunun faydaları;

Muzun yararlarından kısaca bahsetmek gerekirse, sindirim sistemini kolaylaştırır, tokluk hissi yaratır, bol miktarda lif içerir ve uygun miktarda tüketildiği zaman kilo vermeye yardımcı olur ancak burada dikkat etmek gerekir yüksek kalorili bir besin olduğu için aşırıya kaçmamak gerekir. Bu içeriğimizde de muz kabuğunun çeşitli faydalarına değineceğiz.

Muz kabuğunun faydaları

  1. Muz kabuğunun özelliklerine değinmek gerekirse;

Muz kabuğunun faydalarından biri iç kısmının antioksidanlardan ve mineral potasyumdan yapılmış olmasıdır.

Meyvenin bu bileşeni ayrıca amino asit triptofan ve lutein olarak bilinen bir maddeye sahip olmasının yanı sıra, lif veserotonin bakımından da zengindir. Bu da çeşitli psikolojik hastalıklara iyi geldiği anlamına gelmektedir.

Muz kabuğunda ayrıca yüksek miktarda magnezyum ve B6 vitamini bulunur.

  1. Cilt sağlığına katkı sağlar

Muz kabuğun tahriş, şişlik ve cilt iltihabını azaltmaya yardımcı olabilir. Lekelere karşı evde yapılan bir tedavide de kullanılabilir ve soyulma izlerinin görünürlüğünü azaltmaya yardımcı olmak için kabuğun potasyum ve antioksidanları yardımcı olur.

Muz kabuğu maskesi hazırlayarak cildinize uygulayabilirsiniz. Nasıl hazırlanacağı konusunda internetten detaylı araştırma yapabilirsiniz.

  1. Ruh halinin iyileştirilmesine katkı sağlar

İçeriğinde bulunan serotonin ayrıca ruh halimizi iyileştirme ile de ilişkilidir bu da muz kabuğunun yararlarından en önemlisidir diyebiliriz.

  1. Uyku kalitesini arttırır.

Muz kabuğunun bir başka faydası da, uyku problemlerini tedavi etmek için genellikle takviye edici bir ilaç olan reçeteli triptofana sahip olmasıdır.

  1. Kalbi korumak için yardım eder.

Muz kabuğunda bulunan çözünen ve çözünmeyen liflerin miktarı meyvenin kendisinde bulunan içerikten daha yüksektir.

Bu kalp sağlığına iyi gelmektedir çünkü birçok çalışmada liflerin kolesterolü düşürdüğü gösterilmiştir. Kolesterol düzeyleri düşük olduğunda, kalp krizi ve felç gibi sağlık problemlerinin görülme ihtimali de azalmaktadır.

  1. Potasyum kaynağıdır.

Muz kabuğunda kas yapımında önemli rol oynayan, karbonhidratları parçalamayan, kalbin elektriksel aktivitesini kontrol etmek ve vücuttaki asit-baz dengesini düzenlemek için önemli olan bir besin maddesi olan potasyum bulunur.

  1. Antioksidanların kaynağı

Muz kabuğu antioksidanlar açısından zengindir.

  1. Göz sağlığına pozitif olarak katkı sağlar

Muz kabuğundaki luteinin varlığı, katarakt ve makülerdejenerasyon gibi sorunların önlenmesine yardımcı olmasının yanı sıra gece körlüğü hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır.

PAYLAŞ;
Yorumlar 24 saat içerisinde mutlaka incelenir, uygun görülür ise onaylanır, soru var ise cevaplanır, diğer istek, öneri ve şikayetleriniz için iletişim kısmından ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz