Pantolon ve Ceket Boyunun Hesaplama

0
40
Türkiye'nin İlk ve Tek Sosyal Medya Forumu!

Pantolon beden ölçüsü hesaplanması;

Takım elbise alırken en fazla karşımıza çıkan sorunlardan birisi pantolon ve ceket boyunun ölçülü alınmamasıdır. Bu durumda takım elbise sanki üzerimizde emanet duruyormuş gibi bir izlenim verir ve bize hiç yakışmaz. Bu yazı dizimde siz değerli okurlarıma pantolon ve ceket boyunun alınması hakkında bilgiler vereceğim. Yazı dizimin keyifli ve faydalı olmasını temenni ediyorum.

Ceket boyu hesaplanırken ilk dikkat edilmesi gereken husus ceketin omuz çizgisinin ceketin üzerine tam oturup oturması durumudur. Ceketin düğmeleri iliklendiğinde ceket kişiyi arkadan kasmamalıdır. Ceketin bel kısmında çizgi oluşmamasına dikkat edilmelidir.

Ceket arkaları üç şekilde bulunur. Çift yırtmaçlı, tek yırtmaçlı ve yırtmaçsız olmak üzere 3 şekilde arka yırtmacı ayarlanabilir. Genelde tercih edilen yırtmaç çeşidi tek yırtmaçlı olandır.

Takım elbise için ölçü alırken kişinin dik durup ellerini aşağıya doğru serbestçe bırakması gerekir. Ceketin etek boyu hesaplanırken genelde beş parmağın ilk eklemine denk gelecek şekilde ayarlanır.

Ceketin kol uzunluğu 1 cm dışarı bakacak şekilde ayarlanmalıdır. Ceket kol boyu ne çok kısa kalmalı ne de çok uzun olmalıdır. Uzun olursa kişinin eli ceketin içinde kaybolur. Kısa olursa da kişinin kolları aşırı derecede dışarıda kalarak çirkin bir görüntü oluşturur. Üstelik bu durum kişinin rahat etme yeteneğini de azaltır ve kısıtlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz