Portakal Suyunun Faydaları Nelerdir ?

0
24
Türkiye'nin İlk ve Tek Sosyal Medya Forumu!

Portakal suyunun faydaları!

Türkiye portakalı, kalitesi nedeniyle dünya pazarında büyük bir varlığa sahiptir ve portakal suyunun düşük üretim maliyetleri ile birlikte, Türkiye’nin toplam dünya üretiminin %30’unu temsil etmesi hiç şüphesiz ki şaşırtıcı değildir.

Portakal suyu aynı zamanda sayısız yararı nedeniyle daha sağlıklı bir yaşam sürmek isteyenler için mükemmel bir üründür.

Portakal suyu ne kadar önemlidir?

Portakal suyu, mandalina, greyfurt gibi C vitamini açısından zengin meyveler soğuk algınlığı, grip, solunum yolları hastalıkları, sindirim sistemi hastalıkları gibi birçok hastalığa iyi gelmektedir. Bu sebeple özellikle de kış aylarına gireceğimiz zamanlarda bol bol tüketilmesi gerekmektedir.

Portakal suyunun faydalarınelerdir maddeler halinde sıralayalım:

  1. Kalp hastalıklarının önlenmesine yardım eder.

Portakal suyu, vücut için en önemli vitaminlerden biri olan C vitamini bakımından zengindir. Bu vitamin, vücuttaki serbest radikallerin nötralizasyonunu teşvik eden ve aynı zamanda arterlerde kolesterol birikimini azaltmaya yardımcı olan antioksidan gücüne sahiptir.

Bunun sonucu olarak bol bol tüketilmesi damarların tıkanıklığı gibi durumların önüne geçebilmektedir. Kalp ile ilgili problemleri olan insanların bol bol tüketmesi önerilmektedir.

  1. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Bu, portakal suyunun en bilinen yararlarından biridir, çünkü içeceğin içerdiği C vitamini miktarı bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Araştırmalar bu gıdanın tüketilmesinin soğuk algınlığı ve grip gelişim hızlarını azaltmaya yardımcı olabileceğini ayrıca hava yollarındaki sorunların iyileşmesine ve tedavi edilmesine yardımcı olabileceğini göstermektedir.

  1. Beyin fonksiyonlarını geliştirir

Portakal suyunun yararları arasında beyin fonksiyonlarının iyileşmesi var. Sinir sisteminin gelişimi için gerekli olan ve bilişsel yetenek, zihinsel ve duygusal sağlıkta önemli rol oynayan bir vitamin olan folik asit bakımından zengindir.

  1. Cilt, saç ve tırnak sağlığını arttırır.

Portakal suyunda bulunan folik asit de cilt, saç ve tırnak sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olmak için gereklidir. Bu vitamin, tırnakların ve saçların büyümesine yardımcı olur ayrıca akne ve dermatitle de savaşır.

  1. Gastrointestinal sistemi geliştirir

Portakal suyu, özellikle doğal olarak yapıldığında, gastrointestinal sistemin geliştirilmesine yardımcı olan ve mikrodamarda bulunan ve bağırsak geçişinde etkili olan toksinlerin miktarını azaltan yüksek lif içerikleri içerir.

  1. Göz sağlığını iyileştirir

Portakal suyunda bulunan bir diğer vitamin olan A vitamini bir antioksidan görevi görür ve göz sağlığı ile de bağlantılıdır. Diyetinize yeterli A vitamini eklemek, gece görme yeteneğini artırabilir. Bir bardak portakal suyu vücut için günlük A vitamini ihtiyacının %50’sine yakınını karşılamaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz