Rutubet Nasıl Önlenir ?

0
36
Türkiye'nin İlk ve Tek Sosyal Medya Forumu!

Rutubet Önleme Yolları;

Evlerde rutubet oluşumu, hem insan sağlığına zararlıdır, hem de evdeki eşyaların çürümesine sebep olarak yaşamınızı olumsuz yönde etkiler. Rutubet önlenmediğinde pek çok hastalığın oluşmasına neden olur. Peki, rutubet nasıl önlenir? Öncelikle rutubetin nasıl oluştuğunu bilmeniz gerekir. Çünkü evinizdeki rutubeti önlemek için, ilk olarak rutubetin neden ve nasıl oluştuğunu öğrenmenizde fayda var…  Daha sonra evinizde rutubet oluşan alanları iyi belirlemeniz ve önlem almanız gerekir. Rutubeti önlemek için evinizde iyi bir yalıtım olması gerekir. Dolayısıyla dış cephe yalıtımı, su yalıtımı, su tesisatı gibi işçilikler özenle yapılmış olmalıdır. Eğer evinizdeki yalıtımda bir problem yoksa bunun dışında rutubet önleyici boya, nem önleyici tablet gibi rutubeti önleyen yöntemler de mevcuttur.

Rutubet Neden Oluşur?

Rutubet genel olarak evin iyi bir yalıtımının olmaması nedeniyle ortaya çıkar. Ayrıca evdeki sıcaklık farkları da rutubetin oluşmasına zemin hazırlar. Örneğin, soba ile ısınan evlerde, soba yanan oda kuru, sıcak ve rutubetsiz olur. Soba yanmayan odalarda ise duvarlarda bir ıslak olur, bu da rutubeti oluşturur.  Rutubet ülkemizde nemin yüksek olduğu bölgelerde daha çok görülür. Özellikle Karadeniz, İstanbul, Trakya, Güney Marmara bölgesi ve çevresi nemin en yüksek olduğu yerlerdir.

Rutubet Nasıl Önlenir?

  • Yerdeki kaplamalarınızda küf ve rutubet oluşmuşsa kullanmaya devam etmemeli, yenilemelisiniz. Seramik, mermer gibi sert zeminlerde oluşan küf ve rutubeti ise oksijenli su, çamaşır suyu ya da sadece su ve deterjan ile fırçalayarak temizlemelisiniz.
  • Mutfağı ve banyoyu kullandıktan sonra her fırsatta iyice havalandırmalısınız.
  • Evinizde mutfak ya da banyonuzda akan bir boru varsa bir an önce tamir ettirmelisiniz.
  • Yağmurlu havalarda duvarların ıslanmasına neden olan herhangi bir çatlak, bu bir yalıtım problemidir ve bir an önce tamir ettirmelisiniz.
  • Evinizde karanlık, güneş görmeyen, hava almayan kapalı odalar varsa havalandırmayı ihmal etmemelisiniz.
  • Rutubet oluşabilecek odalarınızı halı ile kaplamamalısınız.
  • Evinizdeki fazla rutubet varsa, ortamın nem miktarını nem ölçücü bir cihaz ile belirlemelisiniz. Eğer nem %45 ve üzerinde ise nem oranını düşürebilecek yöntemlere başvurmalısınız. Nemi azaltmak için klima ya da nem azaltıcı cihazları kullanabilirsiniz.
PAYLAŞ;
Yorumlar 24 saat içerisinde mutlaka incelenir, uygun görülür ise onaylanır, soru var ise cevaplanır, diğer istek, öneri ve şikayetleriniz için iletişim kısmından ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz