Sahte Pırlanta Nasıl Anlaşılır ?

0
32
Türkiye'nin İlk ve Tek Sosyal Medya Forumu!

Sahte Pırlantayı Anlamanın Yolları;

Geçmişten günümüze kadar neredeyse her kadının gönlünü fetheden pırlanta takılar, değerli bir hediye olarak kabul edilir. Yüzük, bileklik, kolye gibi set halinde ve farklı modellerde üretilen pırlanta takılar çoğu kadın için özel ve eşsiz bir hediyedir. Ancak pırlanta takıların diğer takılara göre oldukça pahalı olduğu da herkes tarafından bilinir. Peki, pırlanta takılar neden bu kadar pahalıdır?

Gerçek pırlanta taşı, elmasın kesilerek parlatılması ile elde edilir. Bu nedenle elmasın çıkarılması ve pırlanta haline gelmesi oldukça zahmetli bir iştir. Dolayısıyla pırlantanın zorlu yapım aşamaları ve dünya çapında büyük ilgi görüyor olması, pırlantanın neden bu kadar pahalı olduğu sorusuna cevaptır. Hal böyle iken satın aldığınız ya da alacağınız pırlantanın gerçek mi yoksa sahte mi olduğunu öğrenmek isteyebilirsiniz. Bu yazımızda “Sahte pırlanta nasıl anlaşılır” sorusuyla ilgili 4 yöntem önereceğiz.

Pırlanta satın alırken yanında bir sertifika verilir. Bu sertifika pırlantanın kimliğidir, diğer deyişle pırlantanın gerçek olduğunun bir kanıtıdır. Yine de pırlantanın gerçek olup olmadığını kendiniz kontrol etmek istiyorsanız uygulayabileceğiniz birkaç basit test ile sonuca ulaşabilirsiniz.

  1. Yansıtma testi: Pırlantanın bilinen en önemli özelliği elbette ki taşın beyaz renkli ışıltısıdır. Bu nedenle pırlantalar özellikle parlaklığıyla ünlüdür. Bu parlaklığı sağlaması için taşın kesiliş şekli ve kesim oranı özenle ayarlanır. Gerçek pırlanta, beyaz ışığı çok iyi yansıttığı için diğer taşlı takılarınızda karşılaştırdığınızda aradaki ışıltı farkını gözlerinizle görebilirsiniz. Gerçek pırlanta beyaz ya da gri renkli bir ışıltı yansıtırken sahte pırlantalar ışığı gökkuşağı gibi (çok renkli) yansıtacaktır.
  2. Buğu testi: Oldukça kolay bir testtir. Yüzük taşının üzerine üfleyin. Eğer taş pırlantaysa buğu saniyeler içinde kendiliğinden kaybolacaktır. Ama buğu uzun süre taşın üzerinde kalıyorsa, cam kesim olma ihtimali yüksektir.
  3. Çizilme testi: Gerçek pırlantalar darbelere karşı dayanıklı olduğu için aşınmaz ve taşın üzerinde çizik oluşmaz. Çizici bir alet yardımıyla taşın üzerini çizmeyi deneyerek çizik oluşup oluşmadığını kendiniz kontrol edebilirsiniz.
  4. Su testi: Pırlantanın gerçek olup olmadığını anlamanın diğer yolu da su testi yöntemidir. Su dolu bir kabın içerisine pırlanta taşını koyun. Eğer yüzeyde kalmıyor ve batıyorsa pırlanta gerçektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz