Sayfa İçi SEO (On Page SEO) Nasıl Yapılır ?

0
38
Türkiye'nin İlk ve Tek Sosyal Medya Forumu!

Sayfa İçi SEO (On Page SEO) Nasıl Yapılır ?

SEO yani Arama Motoru Optimizasyonu basit fakat bir o kadar da zor bir işlemdir. Yapacağınız en ufak bir hata tüm emeklerinizin boşa gitmesine sebep olabilir. Bu nedenle yaptığınız her işlemi çok dikkatli bir şekilde yapmalısınız.

SEO’yu 2 ayrı aşamaya bölebiliriz.

  • Sayfa İçi SEO
  • Sayfa Dışı SEO

Bu aşamalar birbirinden farklıdır. Her iki aşamada da farklı işlemler yaparsınız. Ve bu işlemleri yaparken dikkatli olmanız ve emin adımlarla ilerlemeniz önemlidir. Bu yazımızda Sayfa İçi SEO Nasıl Yapılır? konusunu ele alacağız.

Sitenin Kod Yapısı

Sayfa içi SEO’da en önemli unsur sitenin altyapısıdır. Daha doğrusu sitenin kodlamasıdır. Bir site ne kadar basit kodlanmışsa o kadar kolay optimizasyon yapılmasına olanak sağlar. Yani tek bir satır kod ile yapılabilecek bir işlemi sayfalar dolusu kod ile yapmak hem gereksizdir hem siteyi ağırlaştırır. Bu nedenle On Page SEO için birinci adım sitenin kod yapısını incelemektedir.

Kod bilginizin siteyi düzenlemenize olanak sağlayacak kadar iyi olduğunu varsayıyoruz. Google bir siteyi önce “Header” bölümünden taramaya başlar. Yani site yukarıdan aşağıya doğru bir şekilde yüklenir. Bu nedenle sitenin header.php dosyasında ne kadar gereksiz kod varsa site o kadar geç açılır ve sitenin yavaşlamasına neden olur. Bu nedenle <head></head> tagları arasında yer alan bütün gereksiz kodlar optimize edilmelidir. Örnek vermek gerekirse birden fazla css dosyası çağırılıyorsa bunu tek bir dosyada toplayıp çağırmak daha doğru olacaktır.

Örnek

Yukarıda gördüğünüz gibi sitenin <head></head> tagları arasında çok sayıda css dosyaları çağrılmaktadır. Bunları genel bir CSS dosyası oluşturularak diğer CSS dosyaları bunun içerisine import edilebilir. Böylece <head> bölümünde sadece genel CSS dosyasını çağırmak yeterli olacaktır.

Örnek #1: Genel CSS dosyasına diğer CSS dosyalarını çağırma

@import url(“https://dky9kmj40ecxd.cloudfront.net/static/build/shpg20160645nz110819-24/css/bootstrap.min.css”);

@import url(“https://dky9kmj40ecxd.cloudfront.net/static/build/shpg20160645nz110819-24/css/bootstrap.inline.css”);

@import url(“https://cdnjs.cloudflare.com/ajax/libs/font-awesome/4.5.0/css/font-awesome.min.css”)

Örnek #2: Head bölümünde genel CSS dosyasını çağırma

<link rel=”stylesheet” href=”https://siteadresi.com/global.css”>

Pagespeed Ayarları

Google’ın sunmuş olduğu Pagespeed İnsights aracıyla sitenizi taratınız ve sitenizin hız değerlerini görürüz. Burada Google tarafından verilen hataları düzelterek sitenizin hızını yükseltebilirsiniz. Bu oldukça önemli bir adımdır. Bu hataları düzelterek sitenizin SEO puanını iyi derecede etkileyebilirsiniz.

Breadcrumb

Kullanıcı deneyimi Google için en önemli kriterlerden biridir. Bu nedenle kullanıcıların sayfasında rahat gezinmesi onları memnun eder ve sitenizin sadık bir kullanıcısı olabilir. Aşağıdaki bağlantıda yer alan Google tarafından belirtilen yönergelere ve sitenin tasarımına uygun bir Breadcrumb eklenmeli.

https://developers.google.com/search/docs/data-types/breadcrumbs

Site Haritaları

Bir sitenin en önemli bölümlerinden biri de site haritasıdır. Arama motoru botlarının siteyi daha hızlı gezebilmesi ve sitede yapılan bir güncellemenin arama motorlarına bildirilebilmesi için site haritası gereklidir.

Robots.txt

Kötücül botları, yetkisiz kullanıcıları sitenizin herhangi bir bölümüne girmesini engellemek için robots.txt kullanabilirsiniz. Ayrıca site haritanızı da robots.txt dosyanıza ekleyerek botları bilgilendirebilirsiniz.

Örnek

User-agent: *

Disallow: /wp-admin

Disallow: /wp-includes

Disallow: /wp-content

Allow: /wp-content/uploads

Allow: /wp-admin/admin-ajax.php

Sitemap: http://www.siteadresi.com/sitemap.xml

PAYLAŞ;
Yorumlar 24 saat içerisinde mutlaka incelenir, uygun görülür ise onaylanır, soru var ise cevaplanır, diğer istek, öneri ve şikayetleriniz için iletişim kısmından ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz