SEO’da Backlink Önemi

0
37
Türkiye'nin İlk ve Tek Sosyal Medya Forumu!

Bir web sitenin otoritesini, popülerliğini belirleyen noktalardan biri backlinkdir. Kaliteli bir backlink siteniz için büyük fırsattır. Olaya şöyle bakabiliriz; “A sitesi B sitesine bir yazıdan link çıkışı sağlamış. A sitesinin aylık ziyaretçi sayısı 1 milyon üzerinde. Ayrıca sektörünün otoriter sitelerinden biri. Sizce B sitesinin durumu ne olur? B sitesi A sitesinden aldığı referans ile Google’da otorite kazanmaya başlar ve kendi sektöründe popülerite kazanır. (B sitesinin içeriğinin kaliteli olduğunu varsayın. (A sitesi gibi kaliteli bir sitenin boş bir siteye referans olması normal olmaz değil mi?))

Backlink,Site Dışı SEO olarak adlandırdığımız Off Page SEO’nun ilk ayağıdır. Bir siteye otorite kazandırmak için kaliteli sitelerden backlink alırsınız ve sitenizin popülerliğini arttırmaya çalışırsınız. Google tarafından en çok değer verilen konulardan biridir backlink.

Backlink Ne Zaman Alınır?

SEO uzmanların bir sitenin site dışı SEO işlemine başlayacağı tarihi sitenin günlük özgün kaliteli içerik ürettiğini varsayarak ilk 2 aydan sonra olduğunu söylüyor. Yani bir yandan sitenizin özgün içeriklerini girerken diğer yandan da siteniz altyapısının oturmasını beklemeniz gerekiyor.Daha erken bir süreçte backlink almanız durumunda herhangi bir etki göremeyebilirsiniz.

Backlink Almanın İncelikleri

Bir siteyi incelerken backlink sayısına değil kalitesine bakmak gerekir. İki aynı kaliteye sahip siteden ilk sitenin 100 bin backlinki olduğunu düşünün. (Spam gibi konuların olmadığını varsayın.) Ve bu site anahtar kelimesinde ikinci sırada yer alsın. Diğer sitenin de bu sitenin 10 da 1’i kadar backlinki olsun. Bu sitede aynı kelimede ilk sırada yer alsın. Doğal olarak ikinci sırada yer alan sitenin sahibi bu duruma isyan edecektir. Fakat burada dikkat etmediği bir nokta vardır. Kalite! Aldığınız backlinklerin kalitesini ne kadar önemserseniz siz kazanırsınız.

Backlink almadan önce kendi web sitenizin yeterli kaliteye ulaştığından emin olunuz. Sonrasında gerekli zemini hazırlayarak site dışı SEO işlemine başlayabilirsiniz. Sitenizin bulunduğu sektöre uygun bir sektörden kaliteli sitelerden backlink sağlamanız sizin için büyük avantaj olacaktır.

Hangi Sitelerden Backlink Alınır?

Backlink alımı yapacağınız sitenin sizinle aynı sektörde veya yakın bir sektörde olmasına önem gösteriniz. İnternet üzerinde yer alan SEOaraçları yardımıyla alım yaptığınız site veya sitelerin teknik SEO değerlerini kontrol ediniz. Bunlar;

  • Domain Rating (DR)
  • Page Rating (PA)
  • Domain Authority (DA)
  • Page Authority (PR)
  • Trustrank

gibi değerlerini kontrol etmelisiniz ve bu değerlerin sizin sitenizin değerlerinden yüksek olduğunu görmelisiniz. Burada DomainRating ile DomainAuthority farklı araçların verdiği değerlerdir.PageRating veya PageAuthority sayfalarınızın kalitesini göstermektedir. Trustrank, Google tarafından SPAM’a karşı kullanılan bir sıralama tekniğidir.

Kendi sitenize bir SEO analizi yaparak yukarıda değerleri öğreniniz ve backlink alımı sırasında bu değerleri de göz önünde bulundurunuz. Bu değerlerin yüksek olması sitenizin otorite ve popülerlik kazandığı anlamına gelmektedir.

PAYLAŞ;
Yorumlar 24 saat içerisinde mutlaka incelenir, uygun görülür ise onaylanır, soru var ise cevaplanır, diğer istek, öneri ve şikayetleriniz için iletişim kısmından ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz