Sicil Affı Nedir ?

0
56
Türkiye'nin İlk ve Tek Sosyal Medya Forumu!

Sicil Affı Neye Denir;

Bankalardan alınmış olan krediler belirli bir ödeme planı içerisinde geri ödenmektedir. Yani bu geri ödeme planına sadık kalmak ile yükümlüdür. Aksi bir durumda ise uzun süreçte ağır yaptırımlar ile karşı karşıya kalabilir. Çünkü kredi başvurusu yapılırken çeşitli sözleşmeler kişi tarafından imzalanır ve orada imzalanan her şey prosedürler içerisinde belirtilmiştir. Eğer bankanın ödeme planına sadık kalınmaz ve ödemeler yapılmaz ise en başta kredi notunuz düşmeye başlayacaktır. Kredi notu bankalar açısından en önemli detaylardan bir tanesidir. Kredi notunuz düştükçe kredi alma ihtimaliniz de o kadar düşmektedir. Üç ay boyunca ödenmeyen bir borç var ise banka bunu müşteriye bildirir. Bildirdikten bir hafta sonrasına kadar yine bu borç ödenmez ise artık yasal süreç başlar ve haciz yöntemi uygulanır. Bu ise kişinin kırmızı kalem yemesi anlamına gelir. Böyle bir durumda tüm borçlarını ödese de beş yıl boyunca bu listeden çıkamaz. Tek bir çıkış yolu vardır o da sicil affıdır.

Sicil Affı Durumu

Bankalar sözleşmeye uygun olan şartlara müşterilerin bağlı kalmasını ister. Bu şartlardan en önemlisi ise geri ödeme planıdır. Geri ödeme planına uygun ödeme yaptığınız sürece hiçbir sıkıntı yaşamazsınız. Fakat ödemeleri 90 gün aksatır ve herhangi bir ödeme yapmazsanız banka sözleşme gereği yasal haklarını kullanabilme hakkına sahip olur. Banka kalan tüm borçların ödenmesi için müşteriye bir haftalık bir süre tanır. Eğer bu süre içerinde yine borçlar tahsil edilmez ise yasal süreç başlar. Kırmızı kalem yer müşteri ve bu müşterinin artık kara listede bulunduğu anlamına gelir. Tek kurtuluş yolu ise sicil affıdır.

Sicil Affından Nasıl Yararlanılır ?

Af kapsamından yararlanmak için böyle bir affın yayınlanmış olması gerekmektedir. Eğer ilgili af yayınlanır ise bu affa başvurabilirsiniz. Aksi takdirde yayınlanmadıkça kara listeye girdikten beş yıl sonrasını beklemelisiniz. Burada ise bankalara olan tüm borçlarınızı ödeyerek kendinizi sıfırlamalısınız. Eğer af yayınlanmış ise bankamıza giderek bu aftan yararlanmak istediğinizi bildirmelisiniz. Banka inceleme yapar ve herhangi bir borcunuz tespit edilmediği takdirde aftan yararlanabilirsiniz. Sicil affı sizin sadece kara listeden çıkmanızı sağlar asla kredi notunuzu etkilemez.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz