Stadyumu Kim Buldu ?

0
33
Türkiye'nin İlk ve Tek Sosyal Medya Forumu!

Stadyum Tarihcesi;

Dünya üzerinde bilinen ilk stadyum, aynı zamanda bilinen ilk olimpiyat oyunlarının da yapıldığı, Olympia da, Yunanistan’dadır. Tarihin tanımladığı ilk modern stadyum olarak bilinen Peloponnese Stadında M.Ö. 776 yılında atletizm müsabakaları yapılmaya başlanmıştır.

Stadyumlar, çeşitli spor müsabakalarının düzenlendiği ve seyircilerin de bu müsabakaları seyretmesine olanak tanınan yerler olarak açıklayabiliriz. Kelime kökü Yunancadan gelmektedir. “Stadion” kelimesi Yunancada 600 feet yani 600 ayak uzunluğundaki ölçüyü tarif etmek için kullanılmaktadır. Günümüz statları da 180 metre civarına denk gelen bu 600 adım ölçüsünden % 15 daha büyük veya küçük olabilmektedir.

Özellikle Avrupa’da antik çağdan kalma birçok kentte statlar bulunmuştur. Bunların başında en ünlüleri bugün İtalya’da bulunan Circus Agonalis ismi ile de bilinen Stadium of Domitian dır.

Bugün özellikle futbol müsabakalarının oynandıkları statlar, ev sahipliği yaptıkları seyirci sayıları göz önüne alındığında kapasite olarak herhalde diğerlerinden çok daha fazla gelişmiş olduğunu söyleyebiliriz. 1950 yılı Dünya Kupası finalinin yapıldığı Maracana Stadı, finalde Uruguay’ın Brezilya’yı 2 – 1 mağlup ettiği maçta, 200.000 kişiye ev sahipliği yapmıştır. Stadın resmi kapasitesi 180.000 kişi olmasına rağmen FIFA standartlarınca kapasite 95 kişiye düşürülmüştür.

Günümüzde sadece futbol maçları için değil birçok amaçlı kullanılan statlar, özellikle iklim şartlarından daha az etkilenilmesi veya hiç etkilenilmemesi adına üstleri kapalı olarak inşa edilmeye de başlanmışlardır. Bu anlamda bazı statların üstleri açılır-kapanır şekilde yapıldığı için istenilen zamanda üstü açılarak veya kapatılarak ta kullanılmaktadır.

Üstü kapalı statlar bu denli revaçta olurken, en son Katar’da yer altında ve özel bir ışıklandırmaya sahip bir stat inşaatına da başlanmıştır.

Statlarda spor müsabakalarının haricinde günümüzde, konser ve buna benzer etkinlikler de düzenlenmektedir.

PAYLAŞ;
Yorumlar 24 saat içerisinde mutlaka incelenir, uygun görülür ise onaylanır, soru var ise cevaplanır, diğer istek, öneri ve şikayetleriniz için iletişim kısmından ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz