Twitter çalışanlarının başı belada! İşte ilk açıklama

0
2
Türkiye'nin İlk ve Tek Sosyal Medya Forumu!

Suudi Arabistan’ın karşıt görüşteki insanlar hakkında bilgi sahibi olabilmek için iki Twitter çalışanını işe aldığı ortaya çıktı. 5 Kasım tarihinde açılan iddianame kapsamında Adalet Bakanlığı her iki şahısı casusluk ile yargılıyor.

Mayıs 2015’te Twitter’dan ayrılan ve ABD vatandaşı olan Ahmad Abouammo, Salı günü tutuklandı. Ali Alzabarah adındaki Suudi vatandaşının ise Twitter’da izne ayrıldıktan hemen sonra ülkeden kaçtığı tespit edildi.

Twitter çalışanları Suudi Arabistan için casusluk yapmış!

Bu çalışanlar aracılığıyla takibe alınan kişiler arasında siyasi aktivistler, kraliyet ailesi ve Suudi hükümetini eleştiren gazeteciler gibi ülkenin tanınmış isimleri de yer alıyor. Alzabarah bunu merak ettiği için yaptığını söylese de, yukarıda belirttiğimiz gibi ABD’den kaçtı ve şu anda Suudi hükümeti için çalışıyor.

Her iki şahsın kullanıcı verilerini Suudi hükümeti ile paylaşmaya 2014 yılında başladığı belirtiliyor. Paylaşılan veriler arasında kullanıcıların e-posta adresleri, IP adresleri, kullandıkları aygıtlar ve tarayıcı bilgileri vardı.

Bu iki çalışana Suudi Arabistan tarafından ödenen ücretlerin 300 bin dolara kadar ulaştığı belirtiliyor. Tabi, bu veri casusluğu doğrudan hükümet üzerinden değil, aracı bir medya kuruluşu ile yapılmış gibi görünüyor.

PAYLAŞ;
Yorumlar 24 saat içerisinde mutlaka incelenir, uygun görülür ise onaylanır, soru var ise cevaplanır, diğer istek, öneri ve şikayetleriniz için iletişim kısmından ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz