Üçüncü Tarafların Gmail’inizi Okumalarını Engelleme

0
25
Türkiye'nin İlk ve Tek Sosyal Medya Forumu!

Üçüncü Tarafların Mailinizi Okumasını Nasıl Engellersiniz;

Google’dan milletvekillerine yazılan bir mektup,

üçüncü taraf uygulama geliştiricilerin Gmail kullanıcılarının mesajlarına reklam hedefleme amacıyla erişebildiklerini ve aynı zamanda verileri iş ortaklarıyla paylaşabileceğini açıkladı.

 Çocuklar not tutar ve lise öğrencileri kısa mesaj gönderir. Fakat yirmi biri, seksen biri ve aradaki herkes e-postaya yönelmeye meyillidir.

Yaşlandıkça, birincil iletişim yöntemimiz değişebilir, ancak gizlilik beklentilerimiz nispeten sabit kalır. Ancak söz konusu e-postaya geldiğinde, Google’dan milletvekillerine yazılan bir mektup, bu beklentilerin tartışılmaz olabileceğini ortaya koydu.

The Wall Street Journal tarafından ilk kez bildiren mektup, teknoloji devinin 26 Eylül’deki bir Senato Ticaret Komitesi’nde planlanan görünümünden önce gönderildi. 26 Eylül’deki duruşmada konunun konusu tüketici gizliliğinin ve Google’ın üst düzey yöneticilerinin güvencesidir. Apple, Amazon, Twitter, AT&T ve Charter Communications’ın yanında görünecek.

Google’ın 2017’de reklam hedefleme amacıyla kullanıcıların e-postalarını durdurmasına rağmen, üçüncü taraf uygulama geliştiricilerin bunu yapmasına izin vermeye devam ediyor. Dahası, Google önceden gizlilik politikasını tamamladığı sürece, uygulama geliştiricileri bu verileri herhangi bir sayıda ortakla ve üçüncü taraflarla paylaşmakta özgürdür.

Pek çok uygulama, Gmail kullanıcılarını kaydolmaya teşvik edebilecek faydalı hizmetler sunar – potansiyel geriye dönük indirimler konusunda sizi uyarmak için alımları takip eder, su basmış bir gelen kutusunu yönetmenize ve uçuşları en iyi satın alma zamanlarına göre planlamanıza yardımcı olur. Ancak, ne satın aldığınız, nereye seyahat etmeyi planladığınız ve e-postanızı kontrol etme eğiliminiz gibi veriler, sizi daha doğru bir şekilde hedeflemeyi hedefleyen reklamverenler için değerlidir ve uygulama geliştiricileri, iş ortaklarıyla paylaşmaları için genellikle iyi ücretlendirilir.

Belki de burada ortaya çıkan en rahatsız edici uygulama: Gelen kutunuzu tarayabilen sadece algoritmalar değildir. Bazı uygulama şirketlerinde çalışanların, yazılımı geliştirmeye yardımcı olmak için kullanıcıların e-postalarını okuduğu bilinmektedir.

 

Bir uyarı var: Google, gizlilik politikalarına önceden yeşil bir ışık vermek zorundadır; bu, genellikle belgenin “erişim izni verip vermeyeceğine karar vermeden önce kolayca gözden geçirilebilmeleri için kullanıcıların kolayca inceleyebildiğinden” emin olmasını içerir. mektup. Öyle olabileceği gibi, Amerikalıların büyük çoğunluğu için bu yeterli değildir: 2015 Pew Araştırma Merkezi araştırması, %74’ün , kendi bilgilerine erişimi olanların kontrolünde olmasının “çok önemli” olduğunu söyledi. Gmail, aslanın bugünün e-posta pazarındaki payını talep ettiğinden, kullanıcıların kişisel verilerini korumak için Google’ın tam olarak ne yaptığını yakından incelemek önemlidir.

26 Eylül’deki Senato duruşması öncesinde, hangi şirketlerin tam olarak e-postanıza erişebildiğini veya üçüncü şahıslarla paylaşabileceğini görmek için adım adım bir kılavuz.

  1. E-posta gelen kutunuzun sağ üst köşesindeki Gmail hesap fotoğrafınıza tıklayın.
  2. “Google Hesabı” etiketli mavi düğmeyi tıklayın.
  3. Soldaki “Oturum Açma ve Güvenlik” kutusundan “Hesap erişimine sahip uygulamalar” ı seçin.
  4. “Hesabınıza erişimi olan uygulamalar” listesini görmelisiniz – daha fazla bilgi için “Uygulamaları Yönet” i tıklayın.
  5. Görme ve yapma iznine sahip olduklarını görmek için listedeki uygulamaların her birine tıklayın (örneğin: “E-postanızı okuyun, gönderin, silin ve yönetin”).
  6. İstediğiniz uygulamaların erişimini iptal edin. (Bir servis ücretsizse, sizin ve verilerinizin çoğu zaman ürün olduğunuzu unutmayın.)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz