Yaniv Altshuler, Tüketici Davranışını Tahmin Etmek İçin Büyük Veri ve Yapay Zeka Kullanıyor ?

0
26
Türkiye'nin İlk ve Tek Sosyal Medya Forumu!

Büyüyen en büyük etkin kimdi?  
Yaniv Altshuler: Ailem. Bana kendime inanmamı ve her şeyi başarma yeteneğimi öğrettiler. Ayrıca bana başkalarının pahasına gelen başarının tahammül edeceği bir şey olmadığını da öğrettiler.

Dünyadaki çoğu insandan daha yetenekli olan nedir?  
Yaniv Altshuler: Bir teknolojinin yıkıcı potansiyele sahip olduğunu sezgisel olarak anlayabilirim. Yıllarca süren araştırmalarım sırasında bu, enerjimi daha büyük atılımlarla sonuçlanacak yönde odaklamama yardımcı oldu.

Bir endüstrinin süreçleri geride kaldığında, bozulma olasılığı vardır. Bu nedenle, ister dijital ister dijital olsun, bir süreci geliştirmek için gayretle çalışan bir teknoloji aramak istiyorsunuz. Yeni teknolojiyi değerlendirirken, ürünün nasıl benimsenebileceğini belirlemek ve değerlendirmek için kullanım durumlarına bakın. Yıkıcı teknolojilerin kök salması yavaş olabilir, ancak bunu yaparak bir ürünün potansiyeli hakkında eğitimli bir tahminde bulunmak mümkündür.

İşiniz nasıl başladı? 
Yaniv Altshuler: Doktora sonrası araştırmalarımı MIT’de Profesör Alex “Sandy” Pentland ve İnsan Dinamikleri Grubu ile yapıyordum. Kalabalıkların davranışını tahmin etmek için bir teori oluşturmak için büyük verileri kullandık. Bu yeni “sosyal fizik” teorisinin devlet kurumlarına ve finansal kurumlara en iddialı zorlukları ile nasıl yardımcı olabileceğini gösterdik.

En iyi akademik araştırmanın insanların yaşamlarını etkilediğine inanıyorum, bu yüzden gerçek dünyaya sosyal fiziği ölçekte uygulamak istedim. Bu beni 2014 yılında Endor’u kurmaya iten büyük bir tutku ve zorluk haline geldi. Bugün, özel tahmin teknolojimiz insan davranışında büyük veri ve yapay zeka kullanarak kalıplar buluyor. Tüketici davranışlarını tahmin etmek, bilinçli kararlar vermek ve gelirleri artırmak için bankaları, perakendecileri ve Coca-Cola ve Mastercard gibi Fortune 500 şirketlerini hızlı ve doğru bir istihbaratla güçlendiriyoruz.

Hangi kitap zihniyetinizi veya hayatınızı değiştirdi? 
Yaniv Altshuler: Ayn Rand tarafından “Atlas Shrugged” benim için önemli bir kitap çünkü girişimciliği ve bireylerin potansiyelini kutluyor. Roman, dünyamızı etkileyebileceğimizi ve denememiz gerektiğini açıkça ortaya koyuyor – ve girişimciliğin bunu yapmanın bir yolu olduğunu. Kitabın 60 yıldan fazla bir süredir hala çok satan bir kitapçığı olması beni neşe ve umutla dolduruyor.

Genç benliğinize ne tavsiye edersiniz? 
Yaniv Altshuler: Gençlere kendime bağırsak duygularına her zaman güvenmelerini, sezgilerini oynamasını ve yüzünde kocaman bir gülümsemeyle her şeyi yapmasını söylerdim.

Eğer başarısız olursa, daha akıllı olacaksın. Eğer başarılı olursanız, daha fazla kendine güven – ve duygusal ve finansal ödüller kazanacaksınız. Bir inanç sıçrayana ve deneyene kadar ne kadar başarabileceğinizi asla bilemezsiniz.

Büyük liderliği nasıl tanımlarsın? 
Yaniv Altshuler: Tutku, liderin en önemli özelliklerinden biridir. Tutku olmadan, insanları sizi takip etmeye zorlayacak bir argüman oluşturmak zor. Tutkunuzu bulduktan sonra vizyonunuzu tanımlayın ve ilham verici bir şekilde ekibinize iletin.

Üst düzey yetenekleri nasıl işe alıyorsunuz? 
Yaniv Altshuler: “İlk görüşte aşk” yaklaşımını işe almayı benimsedik. Bu, sadece inşa ettiğimiz şeyin inanılmaz olduğu iddiasıyla gözleri parlayan insanları işe alıyoruz. İlk görüşmeden sonra, şirketimizin çalışmayı hayal edebilecekleri tek yer olduğu açık olmalıdır. Bu duygu karşılıklı olunca, sayıları uygun hale getirmek zorundayız.

Hangi alışkanlık size sonuçlarınızın yüzde 80’ini veriyor? 
Yaniv Altshuler: Her zaman bir şeyi özlediğimi ve mümkün olan en kötü zamanda ortaya çıkacağını farz ediyorum. Her şeyi tekrar tekrar kontrol ediyorum. Sonra tekrar kontrol ederim. Ekibimdeki herkese aynı modeli izlemeyi öğretiyorum.

Şu an ne üzerinde çalışıyorsunuz? 
Yaniv Altshuler: İnsani etkileşimleri ve insanlığı beklenmedik şekillerde anlamamıza yardımcı olacak eğilimleri ve davranış modellerini nasıl tahmin edebildiklerini inceliyorum. Özellikle perakende ve bankacılıkta insan davranışını nasıl tahmin edeceğimi çalışıyorum.

Toplumdaki anlamlı değişiklikleri teşvik etmek için verileri nasıl kullanabileceğimize ilgi duyuyorum. Örneğin, her müşteriye özel, veri odaklı bir perakende ortamı yaratmanın mümkün olduğunu düşünüyorum.

Düşünerek zaman harcadığınız en heyecan verici kavram nedir? 
Yaniv Altshuler: 20’li yıllarda Ray Kurzweil’in kitaplarını okuduktan sonra tekillik kavramına maruz kaldım. Tekillik, yapay zekanın kaçak teknolojik büyümeyi tetikleyeceği ve medeniyette kabul edilemez değişikliklerle sonuçlanacağı hipotezidir. Teknoloji, bireyler olarak yeteneklerimizi önemli ölçüde artırabilirken, gerçek tekilliğin birbirimizle etkileşimlerimizden doğacağına inanıyorum.

PAYLAŞ;
Yorumlar 24 saat içerisinde mutlaka incelenir, uygun görülür ise onaylanır, soru var ise cevaplanır, diğer istek, öneri ve şikayetleriniz için iletişim kısmından ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz