Yeşil Muz’un Faydaları Nelerdir ?

0
33
Türkiye'nin İlk ve Tek Sosyal Medya Forumu!

Yeşil muzun faydaları;

Gıdalarla ilgili çalışmalar son yıllarda çarpıcı bir şekilde artmış vücutta yararlı bir şekilde işlev görebilecek ve fiziksel ve zihinsel refahta bir iyileşmeyi teşvik edebilecek maddeleri tanımlamaya yardımcı olmuştur.

Bu fonksiyonel gıdaların listesi her geçen gün artmaktadır ve hem gıdadaki besin miktarını hem de çeşitli hastalıkların önlenmesinde yardımcı olabilirler. Bu gıdaların arasına son zamanlarda giren bir besin ise yeşil muzdur. Yeşil muzun faydaları nelerdir ve bunlardan nasıl yararlanırız nasıl tüketmemiz gerekir gibi soruların cevabını bu içeriğimizde bulabileceksiniz.

Şimdi

Yeşil muzun faydalarını maddeler halinde sıralayalım.

  1. Gastrointestinal sistemin iyileştirilmesine yardımcı olur

Yeşil muzun en büyük yararlarından biri gastrointestinal sistemin iyileştirilmesine yardımcı olmaktır. Bu gıda, sindirim sistemindeki enzimler tarafından parçalanamayan ve bu nedenle lifler gibi hareket eden bir tür nişasta içermektedir.

  1. Kilo verme sürecine yardım eder.

Yeşil muzun kütlesi daha incedir ve yeşil muzdaki lifler mide boşalmasını yavaşlatmaya yardımcı olduğu için doygunluk hissini artıran ve açlık ani oluşumunu önleyen, gün boyunca tüketilen toplam kalori miktarını kontrol etmeye yardımcı olur. Bu sayede diyetler kontrol altına alınır.

  1. Kan şekeri kontrolünü sağlar.

Yeşil muzun kilo vermesi gerekenlere faydalarından biri de kan şekerini stabil durumda tutmasıdır. Yeşil muzda bulunan lif miktarı, kan dolaşımına glikoz giriş zamanını azaltmada yardımcı olur ve bu şekilde hormon insülin salınımının daha fazla kontrolü sağlanır.

  1. Kolesterol oranlarını azaltmaya yardımcı olur.

Yeşil muz, diyet lifi açısından zengin bir tür dirençli nişastaya sahiptir ve kolonda parçalandığında, bütirat adı verilen bir madde üretimini sağlar. Birçok çalışma, bütiratın karaciğerde kolesterol üretiminin azalması gibi birçok sağlık yararına sahip olduğunu göstermektedir. Araştırmalar, bu nedenle yeşil muzun kardiyovasküleryani kalp hastalıklarının önlenmesinde yardımcı olabileceğini göstermektedir.

  1. Kolon kanserinin önlenmesine yardımcı olur

Yeşil muzda bulunan liflerden dolayı bütirat üretiminin bir başka faydası, bu maddenin kolon kanseri oluşumunu önlemesidir.

  1. Bağışıklık sistemini geliştirir.

Bağışıklık sistemini iyileştirerek ve antikorların daha verimli çalışmasına yardımcı olarak çalışır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz